Njoftim dhe ftesė pėr pjesėmarrje me referat apo kumtesė nė Tryezėn e rrumbullakėt tė BISHZ-sė mė 16.06.2012

 

 

  

 

 

F     T     E     S     Ė

 

... pėr pjesėmarrje me referat apo kumtesė nė Tryezėn e organizuar nga BISHZ,

nė shenjė nderimi tė 100 Vjetorit tė Pavarėsiesė sė Shqipėrisė.

 

Bashkimi i Intelektualėve Shiptarė nė Zvicėr (BISHZ), nė bashkėpunim me anėtarėt

e sajė dhe bashkėpunėtorėt e jashtėm nga mėrgata dhe trojet etnike, ka zhvilluar

aktivitete nė shumė drejtime.

 

Nė shenjė nderimi tė dy datave tė rėndėsishme kombėtare:

134-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, dhe

100 Vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė,

BISHZ organizon Tryezėn mė 16.06.2012, nė Solothurn-Zvicėr

me trajtimin e kėtyre temave:

 

 • Lidhja Shqiptare e Prizrenit dhe ēėshtja kombėtare

 • 100 vjetori i shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė

 

Ftohen tė interesuarit tė marrin pjesė nė Tryezėn e rrumbullakėt , me punimet

e tyre sipas temave tė caktuara nga BISHZ.

 

Pjesėmarrja, bashkėpunimi, punimet e dėrguara, nderojnė dhe madhėshtojnė

pėrkujtimin e kėtyre dy festave me rėndėsi kombėtare, si nga mėrgata dhe nga tė

gjitha trojet etnike shqiptare, do tė kenė rėndėsi tė veēantė nė trajtimin e temave nė fjalė.

 

Tryeza do tė mbahet tė shtunėn, mė 16.06.2012, prej orės 14.00 - 18.00.

 

Adresa:

Berntorstrasse 10

4500 Solothurn-CH

 

Pėr mė shumė tė dhėna kontaktoni:

Abas Fejzullahi  (++41) 078 718 76 45

 

Pjesėmarrja dhe paraqitja e referatit/kumtesės

 

1. Lajmėrimi pėr paraqitjen dhe dėrgimin e temės deri mė 10.06.2012.

 

2. Punimet e arritura pas datės 10.06.2012, s`pėrfshihen nė program.

 

3. Paraqitja e tė interesuarve pėr pjesėmarrje dhe pėrcjellėjen e punimeve,

    ėshtė mirė tė lajmėrohen deri mė 12.06 2012, pėr  sigurimin e vendeve

  

Luteni qė tė dhėnat lidhur me pikat 1-2 dhe 3 t'i dėrgoni pėrmes postės elektronike:

 

E-Mail:     abas.fejzullahi@bishz.ch

                afejzullahi@yahoo.com

                abas_fejzullahi@hotmail.com

 

Internet: http://www.bishz.ch

 

Me nderime :

Abas Fejzullahi, , kryetar

20.04.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ftesė pėr promovimin e tre vėllimeve tė librit  „ Agimi i Lirisė “ tė

Autorit Ibrahim Kadriu kushtuar heroit tė kombit Agim Ramadani - 13.05.2011

 

 

 

 

F     T     E     S     Ė
PĖR BASHKĖATDHETARĖT MĖRGIMTARĖ KUDO NĖ ZVICĖR, PĖR PJESĖMARRJE  NĖ PROMOVIMIN E LIBRIT  ME TITULL:
“AGIMI I LIRISĖ”
NĖ 3 VĖLLIME NGA AUTORI  IBRAHIM KADRIU
MONOGRAFI PĖR  HEROIN E KOMBIT
AGIM  RAMADANI – KATANA

ORGANIZUAR NGA BISHZ
MĖ, 13 MAJ 2011 NĖ ORĖN 19:30
ADRESA: EYMATTSTRASSE 2b - 3027 BERN

 

PJESĖMARRJA E JUAJ NDERON HEROIN E KOMBIT,

E MADHĖSHTON ORGANIZIMIN.

Tė dhėna shtesė:

Lajmėrimi pėr pjesėmarrje ėshtė i dėshirueshėm tė paraqitet deri mė 10 maj 2011, pėr arsye organizative.

Adresa pėr lajmėrim:

afejzullahi@yahoo.com, abas_fejzullahi@hotmail.com

Tel: 078 718 76 45   &  079 744 43 92

Mirė se vini!

Pėr BISHZ: Abas Fejzullahi, kryetar

 

 

 

P    R    O    G    R    A    M    I

 

19:30

Himni Kombėtar dhe nderimi i tė gjithė tė rėnėve pėr lirinė e Atdheut

19:32

Hapja e programit dhe pėrshėndetja e pjesėmarrėsve (Abas Fejzullahi, kretar)

19:33

Jetėshkrimi i autorit tė librit “AGIMI I LIRISĖ” Ibrahim Kadriu (A. F)

19:36

Vėshtrim kritik rreth monografisė nga Z. Skėnder Buēpapaj

19:42

Vėshtrim kritik nga Z. Vaxhid Sejdiu

19:48

Vėshtrim kritik nga Z. Lebit Murtishi

19:54

Recitimi i poezisė:” Ato bjeshkė janė tonat”  nga L. M . reciton:

20:00

Bisedė e hapur rreth vėshtrimeve, pyetje dhe pėrgjigje

20:20

Pjesė nga Monodrama: “Ky dhe ka Zot”nga autori: Lebit Murtishi,

 

pėrgatitur nga LAPSH” Naim Frashėri” Zvicėr - kantoni St.Galen. Luajn:

20:25

Fjala e Z. Ibrahim Kadriu, autori i monografisė

20:30

Fjalėn e kanė tė ftuarit nga Kosova: Feriz Trezhnjeva, Rrustem Berisha,

 

Anton Quni, Kefsere Baliu & Shukrije Ramadani

20:45

Fjalėn e kanė  familjarėt e Agim Ramadanit

20:50

Kėngė pėr “Ēamėrinė” kėndojnė Mimoza dhe Shqipėrim Idrizi

20:55

BISHZ- nderon ...!

21:00

Pak freski...

21:20

Pėrfundimi i punimeve rreth paraqitjes sė librit: “AGIMI I LIRISĖ”

 

Tė dhėna pėr orjentim,
 
Eymattstrasse 2B - CH-3027 Bern
 
http://www.local.ch/de/
 
Zug: Bern - Bümpliz Nord

 

Ardhja me kerr sipas hartės - Kliko me miun mbi hartė pėr tė hapė lidhjen

 

Ardhja me tramvaj
 
TRAMVAJ  Nr. 8 - Perroni  C
 
Nga vendndalimi kryesor i trenave-Hauptbahnhof nė Bern  drejtimi
Brünnen Westside Bahnhof  zbritet nė vendndalimin (stacionin) Bethlehem Kirche

 

Von:   S1-0N1   Bern, Hauptbahnhof   1
Tramvaj:nr.8 drejtimi   Brünnen Westside Bahnhof  zbritja: Betlehem Kirche
Eymattstrasse 2B - CH-3027 Bern
Nga vendi ku zbritet shihet shenja e rrugės dhe Migrosi pėrball, nė largsi prej 30 m ėshtė
hyrja  dhe do tė shihen shenja treguese, tė vendosura nga BISHZ.

 

 

Reagimi i BISHZ-sė drejtuar Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės 03.04.2010

 

 

Bashkimi i Intelektualėve Shiptarė nė Zvicėr - BISHZ, reagon ndaj veprimeve tė

Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės, lidhur me Vendimin pėr heqjen e emblemės sė

Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit nga Kuvendi Komunal i Prizrenit

 

Arsyetimet e njė vėndimi tė kėsaj natyre nė emrin e drejtėsisė, demokracisė apo se

Prizreni na qenka qytet multietnik (qė nuk pėrputhet me realitetin dhe tė vėrtetėn), ka

dėshmuar se institucionet tona tė drejtėsisė nuk mirren me problemet thelbsore jetike

tė mbi 90% tė popullatės shqiptare, por zbatojnė kėrkesa tė pakicės qofshin ato edhe

tė pa vend, e me qėllim ngacmimi tė ndjenjave tė shumicės..!

Disa nga shumė pyetje qė do tė duheshin t`i parashtrohen Gykatės Kushtetuese tė

Kosovės, si organė mė i lartė  i vendit, qė thirret se ndanė drejtėsi ...?

 

   Ēfarė ka bėrė deri mė tani Gjykata Kushtetuese e Kosovės?

 

 • Pėr tė jetsuar rendin, ligjin dhe kontrollin e doganave nė tėrė Kosovėn?
 • Pėr zbatimin e rendit dhe ligjit nė pjesėn e Mitrovicės, ku kontrollohet nga strukturat

  paralele tė vendosura nga Serbia dhe kundėr mbishkrimeve dhe simboleve tė tyre,

  ku haptas jo vetem qė nuk e njohin Republikėn e Kosovės, por qe dhjetė vite

  keqtrajtohen banorėt e pambrojtur vendor shqiptarė nga serbėt ardhacak?

 • Pėr tė luftuar korrupsionin nė nivel tė vendit, qė ėshtė shėndrruar nė kancer pėr

  ardhmėrin e Kosovės?

 • Pėr nxėnien e kriminelėve serb e tė tjerė, pėr t`u pėrgjegjur para drejtėsisė,

  tė cilėt kanė kryer krime dhe shėtisin tė lirė edhe nėpėr Kosovė?

 • Pėr mbrojtjen e pasurisė sė lėvizshme dhe tė palėvizshme tė Kosovės, e cila ėshtė

  duke u plaēkitur e dėmtuar nė forma dhe mėnyra tė ndryshme ?

 • Pėr ruajtjen e trashėgimisė, historike, kulturore dhe kombėtare tė Kosovės?
 • Pėr ndaljen e ndėrtimit tė kishave serbe nė Mitrovicė dhe shembulli ma i shėmtuar

  (kisha e ndėrtuar dhe e mbrojtur e Serbve) nė hapsirėn e qendrės Universitare tė

  Prishtinės- afėr Bibleotekės Kombėtare?

 

Gjykata Kushtetuese e Kosovės ka pasur dhe ka me ēfarė tė merret dhe tė bie vėndime

e tė kėrkoj zbatimin e tyre nga institucionet e vendit qė janė pėrgjegjėse, si tė atyre tė

mė lartė shėnuara dhe shumė tė tjerave. Kujdes, mos e vrani Kosovėn me vendime dhe

dorėn e juaj...!

 

Pėr BISHZ-nė,

 

Me respekt

Abas Fejzullahi, kryetar

03.04.2010

 

 

Njoftim dhe ftesė pėr pjesėmarrje me referat apo kumtesė nė Tryezėn e rrumbullakėt tė BISHZ-sė mė 12.06.2010

 

 

Bashkimi i Intelektualėve Shiptarė nė Zvicėr (BISHZ), nė bashkėpunim me anėtarėt e sajė

dhe bashkėpunėtorėt e jashtėm nga mėrgata dhe trojet etnike, ka zhvilluar aktivitete nė

shumė drejtime.

 

Me rastin e 11 vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės,  nė shenjė nderimi dhe respekti ndaj  NATO-sė

nė pėrgjithėsi dhe SHBA-ve nė veēanti, pėr ndihmėn e dhėnė pėr lirinė e Kosovės, si dhe me

rastin e 132 vjetorin e LSH tė Prizrenit, mė 12.06.2010,  nė Solothurn- Zvicėr organizon

Tryezė tė rrumbullakėt,  me kėto tema bosht, qė do tė trajtohen.

 

 • Strukturat e komunikimit ndėrshqiptarė

 • Pozita e opozitės nė Kosovė

 

Ftohen tė interesuarit tė marrin pjesė nė Tryezėn e rrumbullakėt , me punimet e tyre sipas

temave tė zgjedhura.

 

Secili pjesmarrės, e titullon temėn sipas pėrmbajtjes qė trajton nė kuadėr tė temave tė

zgjedhura  nga BISHZ-ja.

 

Pjesėmarrja e potencialit intelektual nė drejtime tė ndryshme profesionale nga mėrgata nė

Zvicėr e mė gjėrė dhe nga trojet etnike, me punimet dhe pėrvojėn e tyre do tė kenė rėndėsi

tė veēantė, nga kėndėvėshtrimi intelektual dhe profesional, lidhur me trajtimin e temave nė

fjalė, si dhe zhvillimin e bashkėpunimin nė vazhdimėsi mes mėrgatės dhe atdheut, nė tė

gjitha drejtimet ku ekzistojnė mundėsit e ndėrsjellta.

 

Tryeza do tė mbahet tė shtunėn, mė 12.06.2010, prej orės 14.00 - 18.00.

 

Adresa:

Berntorstrasse 10

4500 Solothurn-CH

 

Pėr mė shumė tė dhėna kontaktoni:

Abas Fejzullahi  (++41) 078 718 76 45

 

Pjesėmarrja dhe paraqitja e referatit/kumtesės

 

1. Lajmėrimi i pjesėmarrjes dhe paraqitja e emrit tė referatit - kumtesės deri mė

    15.05.2010.

 

2. Dėrgimi i referatit - kumtesės deri mė 25.05.2010, referatet e ardhura pas kėsaj date,

    s`pėrfshihen nė program.

 

3. Paraqitja e tė interesuarve vetėm pėr pjesmarrje, pėr sigurimin e vendeve duhet bėrė

    deri mė 06.06 2009.

  

Luteni qė informatat lidhur me pikat 1-2 dhe 3 t'i dėrgoni pėrmes adresės elektronike nė

vijim.

 

E-Mail:     abas.fejzullahi@bishz.ch

                afejzullahi@yahoo.com

                abas_fejzullahi@hotmail.com

 

Internet: http://www.bishz.ch

 

Me respekt

Abas Fejzullahi, kryetar

03.04.2010