Pėrmbajtja e numrit tė parė
l
. Nr. Emri i punimit
   
1. Ahmet Xhigoli, "Parathėnie”
2. Ahmet Xhigoli, "Karakteristikat e komunikacionit tė rrjetit telekomunikues tė komanduar me ndihmėn bazės sė tė dhėnave tė komunikacionit nė kushtet e mbingarkesės sė parregullt”
3. Xhevat Salihu, "Akupunktura – metoda shkencore e mjekimit"
4. Arbėr Ahmetaj, “Gjarpėrinjtė, agjentėt e kaosit – subjekt pėr njė ese"
5. Arbėr Ahmetaj, ‘ Cesare Beccaria: “Krim dhe ndėshkim (ese)“ ’ ( Pėrkthim )
6. Franēesk Ziri, "Poezia e njė krijimtarije – Abdurrahim Buza, ‘Piktor i Popullit’ “
7. Fahri Mahalla, "Sporti nė korelacion me shkencėn"
8. Ahmet Xhigoli, "Paraqitja dhe aktiviteti i BISHZ-sė”
 

 

 

 

 

 

1.

1. PARATHĖNIE

 

Ahmet Xhigoli

 

Shoqata Bashkimi i intelektualėve shqiptarė nė Zvicėr (BISHZ) ėshtė themeluar mė 29.11.1997. BISHZ ka pėr qėllim qė tė bashkoj potencialin intelektual shqiptar nė Zvicėr dhe ta vendosė atė nė shėrbim  tė ēėshtjes kombėtare nė pėrgjithėsi dhe komunitetit shqiptar nė Zvicėr dhe mė gjėrė. BISHZ ėshtė shoqatė profesionale dhe ka njė numėr tė konsideruar kuadrosh profesionale e shkencore tė cilėt paralelisht punojnė nė institucione tė ndryeshme nė Zvicėr. Duke u mbėshtetur nė kėtė fakt, ėshtė marrė iniciativa pėr botimin e revistės shkencore, kulturore, artistike dhe sportive “Bashkimi”, nė tė cilėn do tė paraqiten tė dhėna tė rėndėsishme dhe interesante nė fushat e shkencave natyrore dhe shoqėrore, pėr tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen nga hulumtues dhe analist tė shquar shqiptarė dhe tė tjerė. Tė dhėnat nga fushat e pėrmendura tė cilat do tė publikohen nė revistėn “Bashkimi” kanė pėr qėllim informimin e brezave tė tashėm dhe tė ardhshėm shqiptarė dhe mė gjėrė. 

Revista shkencore, kulturore, artistike dhe sportive "Bashkimi", hap njė rrugė tė re pėr hulumtuesit dhe zhvilluesit shqiptarė si dhe tė tjerė tė cilėt merren me hulumtime dhe analiza nė fushat e shkencave natyrore dhe shoqėrore. Pėrveē punimeve shkencore, profesionale, recensuese dhe njoftimeve tė rėndėsishme, nė revistė do tė pėrfshihen posaēėrisht artikuj tė cilėt nė mėnyrė profesionale e shkencore do tė afirmojnė kulturėn shqiptare nė Zvicėr dhe mė gjėrė si dhe artikuj me tema tė zgjedhura nga fushat e artit dhe tė sportit.

Duke marrė parasysh qė kėtu ende ndodhen shumė shqiptarė dhe vetė fakti qė kjo revistė po botohet nė Zvicėr, tregon qė shqiptarėt kėtu janė dhe nė tė ardhmen do tė jenė faktor i rėndėsishėm pėr ngritjen intelektuale, materiale dhe ekonomike tė Kosovės nė drejtim tė teknologjive tė reja.

Numri i parė i revistės pėrbėhet nga 6 punime dhe njė njoftim. Punimi i parė ėshtė nga fusha e telekomunikacionit me theks tė veēantė nė modelimin e sistemit tė komandimit tė rrjetit telekomunikues me ndihmėn e bazave tė tė dhėnave. Punimi i dytė ėshtė zgjedhur nga  fusha e mjekėsisė nė tė cilin jepen tė dhėna interesante dhe krahasuese, nga mjekėsia alternative dhe nga akupunktura. Dy punimet nga fusha e kulturės, i pari pėrpunon esenė „Gjarpėrinjtė“, ndėrsa i dyti paraqet pėrkthimin e punimit tė Cesare Baccare “An Essay on Crime and Punishements”. Punimi i pestė ėshtė zgjedhur nga fusha e artit me theks tė veēantė nė figura tė shquara tė artit shqiptarė. Punimi i  gjashtė  ėshtė nga fusha e sportit dhe trajton lidhjėn e sportit me shkencėn. Nė pjesėn e njoftimit shkurtimisht ėshtė bėrė paraqitja dhe aktiviteti i gjerėtanishėm i BISHZ-sė. (Ahmet Xhigoli, Kryeredaktor).

 

kthehu

 

 

 

 

 

2.

2. KARAKTERISTIKAT E KOMUNIKACIONIT TĖ RRJETIT TELEKOMUNIKUES TĖ KOMANDUAR ME NDIHMĖN E BAZĖS SĖ TĖ DHĖNAVE TĖ KOMUNIKACIONIT NĖ KUSHTET E MBINGARKESĖS SĖ PARREGULLT (Artikull origjinal shkencor) 

 

Ahmet Xhigoli

 

Tek komandimi i rrjetit telekomunikues duke shfrytėzuar informatėn globale tė tėrė rrjetit tė pėrgatitur nė bazėn e tė dhėnave tė komunikacionit (BDHK) mund tė fitohen veti tė mira tė komandimit jo vetėm nė kushtet e ngarkesės normale tė komunikacionit por edhe gjatė kohės sė ngarkesės tė parregullt tė komunikacionit. Nė kėtė punim nė mėnyrė analitike janė hulumtuar karakteristikat e komunikacionit tė sistemit tė komandimit tė rrjetit telekomunikues duke shfrytėzuar bazėn e tė dhėnave tė komunikacionit  nė kushte tė ndryshme tė komunikacionit tė parregullt. Pėr modelim tė komadimit tė rrjetit telekomunikues  tė ngarkuar me tipe tė ndryshme tė komunikacionit tė parregullt ėshtė pėrdorur modeli i rrjetit hijerakik me dy nivele ku modeli i sistemit komutues sė rrjetit ka kapacitet tė kufizuar tė komandimit me thirrje. Pėr thjeshtim tė analizės ėshtė shfrytėzuar modeli ideal i sistemit tė komandimit duke shfrytėuar BDHK. Analiza ėshtė bėrė me modelimin e rrjetit dhe sistemit tė komandimit dhe zgjidhjen e sistemit tė ekuaciuoneve jolineare tė cilat pėrshkruajnė sjelljen kuazistacionare. Ėshtė kryer krahasimi i karakteristikave tė komunikacionit tė sistemit tė komandimit me BDHK me karakteristikat e komunikacionit tė sistemit tė komandimit pa BDHK kur rrjeta telekomunikuese ėshtė ngarkuar me mbingarkesat e pėrgjithshme dhe tė fokusuara tė komunikacionit.

Rezultatet e analizės tregojnė qė sistemet komutuese  nyjore janė tė pavarura nga mbingarkesat dhe mund tė ruhen vetitė tė mira tė informatės edhe tek llojet e ndryshme tė ngarkesave tė mėdha tė komunikacionit. /mė tepėr lexo nė revistė/

 

 

Extraordinary traffic characteristics of a teleCommunication network control using traffic database (Original scientific paper)

 

A telecommunication network control using global information on the whole network stored in a traffic database (TDB) can be expected to yield good control performance not only at normal traffic condition but also during accurrance of extraordinary traffic. In this paper are analytically investigated the extraordinary traffic characteristics of a telecommunication network control system using traffic database. For modeling of telecommunication network control under different types of traffic loads is used a two-stage hierarchical network using an switching system with limited call handling capacity. To simplify analysis is used the ideal model of control system using traffic database. The analysis is carried out by modeling the network and control system and is solved by set of coupled nonlinear equations expressing quasy-stacionary behavior. Traffic characteristics of the  TDB control system are compared with  the  traffic  characteristics of  the control system without TDB, when the telecommunication network is loaded with general and focoused traffic overload. The results show that toll switching systems are freed from congestion and good performance can be maintained at various type of heavy traffic overload.

 kthehu

 

 

 

 

 

3.

3. AKUPUNKTURA – METODA SHKENCORE E MJEKIMIT (Artikull profesional)

 

Xhevat Salihu

 

Akupunktura ėshtė metodė e mjekimit me gjilpėra speciale tė cilat vihen nė pika tė caktuara nė trupin e njeriut, me qėllim tė mjekimit dhe shėrimit tė sėmundjeve tė ndryshme. Ajo bazohet nė qarkullimin e energjisė nė organizėm dhe vendosjen e barazpeshės sė saj.Ėshtė pėrdorur shumė herėt, si mėnyrė tradicionale pėr mjekimin e sėmundjeve nė vendet aziatike, siē janė Kina dhe Japonia, por sot pėrdoret gati nė gjithė botėn. Ka dhėnė rezultate tė shėrimit edhe aty ku mjekėsia klasike nuk ka pasur sukses. Edhe akupunktura ėshtė pėrsosur, kėto vitet e fundit sikurse edhe metodat e tjera tė mjekimit, prandaj sot mund tė flitet pėr elektroakupunkturė, ku punohet me aparat elektronik me intensitet tė vogėl tė rrymės elektrike, e cila na ndihmon nė pėrcaktimin e pikave tė akupunkturės dhe ekuilibrimin e tyre./mė tepėr lexo nė revistė/

 

 

ACUPUNCTURE – SCIENTIFIC HEALING METHOD (Professional paper)

 

Acupuncture is a healing method with special needles which are used in different parts of the human body, aiming at taking care of and curing various illnesses. It is based on the circulation of energies in the human body and their balance.It has been used for a long time, as a traditionnal method to cure illnesses in Asian countries such as China and Japan, but today it is being used nearly all over the world. It has been successful, even in cases which could not be taken care by classical medicine. Acupuncture is a perfectionned method as all the others, and today one can speak of electroacupuncture, where a machine of low intensity is used, which helps to locate the points of acupuncture and their balance. 

kthehu

 

 

 

 

  

4.

4. GJARPĖRINJTĖ, AGJENTĖT E KAOSIT - SUBJEKT PĖR NJĖ ESE – (Artikull profesional)

 

Arbėr Ahmetaj

 

Fėmijet habiten me shumė gjėra. Pyetjet e tyre janė tė pafundme, pėrgjigjet qė  marrin, kurrė nuk i kėnaqin. Pėrgjigjet e gabuara shėrbejnė mė mirė se sa ato kontradiktoret. Prej gabimit, fėmija ndėrton sistemin e tij analog tė tė menduarit i cili nuk ka krahasim me makinismin logjik tė tė rriturit. Kur rritet fėmija, natyrshėm, rizbulon thelbin e vėrtet tė   shumė gjėrave, sigurisht duke gabuar pėrsėri, por tashme nė mėnyrė llogjike. Fenomene, histori apo ngjarje tė tėra  e humbin peshėn e tyre, pėr tu lėnė vendin pyetjeve tė tjera, tė   cilat edhe pse nė pamje tė parė janė tė formuluara mė mirė nga ana linguistike, vuajnė nga mungesa e thellėsis dhe thjeshtėsia e pėrsosur e habisė fėminore. Pėrgjigjet kontradiktore, ato qė pėrmbjanė gjymtyrė kundėrshtuese e tė papajtueshme, ēakordojnė mekanizmin e arsyetimit tek fėmijėt, e zbehin interesin e natyrshėm pėr tė   bėrė pyetje, duke e shndėrruar fėmijėn nė njė tulak tė mpirė, tė vlevshėm veē pėr t’u pėkėdhelur. Nga  ana tjetėr e hedhin atė nė arsyetime tė pafundme, tė errėta e tė rrezikshme pėr moshėn e tij, shpesh me pasoja tė rėnda pėr personalitetin e tij tė ardhshėm. Nė se shumė fėmijė i shpėtojnė kėtij fundi tė papėlqyeshėm, kjo nuk ka tė bėjė edhe aq me faktin se ka pasur prindėr, mėsues apo tė afėrm qė i janė pėrgjigjur me pėrkushtim habisė sė tyre fėminore./mė tepėr lexo nė revistė/

 

 

SNAKES, THE AGENTS OF CHAOS - A SUBJECT FOR AN ESSAY (Professional paper)

 

A teen ager wonders how contraversial are the statements of his grandmother about the human behaviour towards the serpents. At the begining he trys to  accomodate  himself  with  the  very  heroic acts of some people who, instead of comporting  themself  with  poisoneus  serpents, kill  them  without mercy. That sounds very natural to the child, and he decides to follow their habitude. Desperately searching for a real serpent aiming to kill him, he comes under depretion, radieting dreem-like thoughts. In that situation he argues about the role of heros in the society, for the society itself, by spelling some very deep insights. His father sends him to a doctor, and the later, with his maniere of dealing with the prejudised diagnosis, just agrivats child's  state of mind The very essence of this short essey, is the old dilema of cosmogonik proportion, to fight or not to fight againts the devil, the bad. That dilema is brought in through a very elegant and stylish way, with the tension created by the contraversiality of two distinguished albanian proverbs: "One who does not kill the serpent, kills the child in his mother's brests" and "Long live to the serpent which does not bite me". Many other questoins are rised which puzzles us and waits pationately for our own reasonable answers.

kthehu

 

 

 

 

 

5.

5. KRIM DHE NDĖSHKIM (Pėrkthim)

 

Pėrktheu: Arbėr Ahmetaj

 

Cesare Beccaria: “Krim dhe ndėshkim (ese)“

 

Pėr ēfarė bėhet fjalė?

 

Ligjet janė kushtet me tė cilat njerėzit e pavarur dhe tė lirė e bashkuan vetveten me shoqėrinė. I trembur  pėr tė jetuar nė gjendje lufte duke iu kėnaqur njė lirie e cila shndėrrohet e panevojshme si rezultat i pafundėsisė sė konflikteve, njeriu ėshtė i vullnetshėm ta sakrifikojė njė pjesė tė lirisė sė tij me qėllim qė pjesėn tjetėr qė i mbetet ta gėzojė nė gjendje qetėsie dhe paqe. Shuma e tė gjitha kėtyre pjesėve tė lirisė dorėzuar nga individėt pėrbėn sovranitetin e kombit i cili depozitohet dhe admnistrohet nga njė sovran legjitim. Megjithatė nuk qe e mjaftueshme thjesht kjo depozitė lirie. Nevoja e mbrojtjes sė saj nga pushtimi i cilitdo individ qė do tė dėshironte tė merrte jo veē pjesėn e tij tė lirisė, por edhe atė tė dorėzuar nga tė tjerėt, solli domosdoshmėrinė e vendosjes sė dėnimit pėr t'u pėrballur me kėtė formė tė thyerjes sė ligjeve. Megjithatė kjo ese ėshtė akoma mė e thellė se kaq, ajo shpjegon shkaqet e tjera tė krimeve dhe tė dėnimit, ajo pėrpiqet tė hedhė dritė edhe nė mjaft aspekte tė errėta sociale, psikologjike dhe etike tė jetės./mė tepėr lexo nė revistė/

 

 

CESARE BECCARIA: “AN ESSAY ON CRIME AND PUNISHEMENTS“ (Translation)

 

What is it about?

 

Laws are the conditions whereby free and independent men united to form   society. Weary of  living in a state of war, and enjoying a  freedom rendered useless by the uncertainty of ist perpetuation, men willingly sacrifice a part of this freedom in order to enjoy that which is left in security and tranquility. The sum of all the protions of the freedom surrendered by each individual constitutes the sovereignty of a nation, deposited in and to be administered by legitimate sovereign. It was not, however, alone sufficient to create this depository from private usurpation of every man who would want not only that portion of the sovereignty that he individually had contributed but also that which had been contributed by all others…It is because of this that punishements were established to deal with those who transgress againts the lwas. However, this essay, goes further than that it describes the other causes of crimes and punishmets, it is an excellent attemt to throu ligt into many obscure social, psicologial and ethical aspects of life.

kthehu

 

 

 

 

 

6.

6. POEZIA E NJĖ KRIJIMTARIJE - ABDURRAHIM BUZA, “PIKTOR I POPULLIT“ (Artikull profesional)

 

Franēesk Ziri

 

Figura tė shquara

 

Abdurrahim Buza ka lindur mė 22 Dhjetor 1905 nė Gjakovė, nė njė familje patriote e me tradita Kombėtare, mban titullin "Piktor i Popullit" pėr krijimtarinė e shquar nė fushėn e arteve figurative. Ai ka krijuar e ka lėnė vepra arti me cilėsi tė lartė ideoartistike, kombėtare e me njė art tė fuqishėm tė mbėshtetur nė tabanin kombėtar shqiptar. Sot veprat e Arėtistit tė Popullit, Abdurrahim Buza ruhen nė galerinė pėrsonale tė familjes Buza, nė galerinė e arteve figurative nė Tiranė, etj. Dy nga punimet e tija qėndrojnė nė muzeun olimpik nė Lozanė nė Zvicrėr, dhuratė muzeut nga djali i tij, piktori Kujtim Buza. Ky artikull jep njė pėrshkrim tė shkurtėr tė biografisė dhe krijimtarisė sė Piktorit tė shquar, Abdurrahim BUZA./mė tepėr lexo nė revistė/

 

 

POESY OF ONE CREATION – ABDURRAHIM BUZA, PAINTER OF THE PEOPLE (Professional paper)

 

Exellence Figures

 

Abdurrahim Buza was born on 22 December 1905 in Gjakovė in one patriotic family with national traditions, held the title "Painter of the people" for his wonderful painting creations. He created and left artistically works with high quality of artistic, national ideas, one art strongly based on albanian national legacy. Works of the national artist Abdurrahim Buza are today saved at personal gallery of family Buza, and in the gallery of art in Tirana, etc. Two of  his  works  are  placed in Olympic museum in Lausanne in Switzerland as a presents to the museum from his Son as well artist, Kujtim Buza. This paper described shortly biography and work of excellent artist, Abdurrahim Buza.

kthehu

 

 

 

 

 

7.

7. SPORTI NĖ KORELACION ME SHKENCĖN (Artikull profesional)

 

Fahri Mahalla

 

Me zhvillimin e shkencės dhe teknikės, lidhjet nė mes tyre, sportit dhe rekreacionit janė gjithnjė e mė tė mėdha, duke filluar nga matjet e ndryshme antropometrike deri te mjekėsia sportive dhe njohja e psikologjisė sė sportit, studjimi dhe matja e koeficientėve tė ndryshėm dhe kohės sė reagimit tė sportistėve gjatė stėrvitjeve.Pra, nuk duhet harruar asnjėherė puna nė ekipe dhe bashkėpunimi nė mes tė trajnerit, mjekut specialist tė mjekėsisė sportive dhe psikologut.Do tė mundohemi, nė pika tė shkurta, qė t‘iu sqarojmė se si mund tė ushtrojmė dhe tė zhvillohemi, me ato mundėsi qė nė tė njejtėn kohė tė jemi tė shėndoshė dhe tė dobishėm pėr atdheun, kurse nga ana tjetėr tė shpenzojmė sa mė pak pėr shėrimin e sėmundjeve tė cilat mund tė parandalohen me ushtrime./mė tepėr lexo nė revistė/

 

 

SPORT IN CORRELATION WITH THE SCIENCE (Professional paper)

 

With the development of science and technics, the relations between sport and recreation are widening, from various anthropometric measures to sport medicine as well the knowledge of sport psychology, the study and the measures of different coefficients and the time of reaction of people practising sport during training sessions. But, one must not forget team work and the collaboration between trainers, sport doctors and psychologists. We are going to try, in a few words, to explain how one can practise sport  and develop one’s body, in order to stay in shape and be useful to one’s country, and besides, how to spend the least to cure illnesses which can be avoided thanks to the practise of sport.

kthehu

 

 

 

 

 

8.

8. PARAQITJA DHE AKTIVITETI I BISHZ-SĖ (Njoftim)

 

Ahmet Xhigoli

 

Shoqata Bashkimi i intelektualėve shqiptarė nė Zvicėr ka pėr qėllim bashkimin e potencialit intelektual shqiptar nė Zvicėr dhe atė ta vendosė nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare nė pėrgjithėsi dhe tė komunitetit shqiptar nė Zvicėr. Ky njoftim paraqet tė dhėnat e shoqatės dhe rezltatet e gjėrėtanishme tė veprimtarisė sė saj dyvjeēare. BISHZ ėshtė shoqatė  profesionale e hapur dhe bashkėpunon me shoqata tė tjera profesionale simotra./mė tepėr lexo nė revistė/

 

 

PRESENTATION AND THE ACTIVITY OF THE UAIS (Communication)

 

Association Union of the albanian intellectuals in Switzerland (UAIS) has the goal to unified the albanian intellectual potential  in Switzerland in order to serve the albanian interests in general as well as its community interests in Switzerland. This communication presents the data about the association and  results of its activities in the period of two years until now. UAIS is the open association and cooperate with similar professional associations.

kthehu