Historiku i shkurtė i BISHZ-sė 

 

 

Njė pjesė e anėtarėve tė Kryesisė pėr periudhėn 2003-2005:
 
nga e majta lartė: Ramiz Shabani, Llokman Beqiri, Florim Thaqi, Skender Jusufi
                               Artan Bajrami, Hana Bajrami, Adnan Mehmeti, Ismet Rexhaj
nga e majta ulur:  Xhevat Salihu, Sinollah Shehu, Ahmet Xhigoli, Abas Fejzullahi

 

 

 

 

Shoqata e sotme Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr ėshtė themeluar mė 29 nėntor 1997. Nė kėtė ditė, nė Kuvendin themelues, merrnin pjesė rreth130 intelektualė tė profesioneve tė ndryshme: doktorė dhe magjistra tė shkencave natyrore dhe shoqėrore, inxhinierė, matematicientė, mjekė, juristė, ekonomistė, politologė, sociologė, filologė, arkeologė, profesorė, pedagogė, gazetarė, piktorė, shkrimtarė, kamermanė, designerė, studentė, PC-Specialistė, punėtorė. Nė mesin e tyre ndodheshin mysafirėt, z. Vladimir Thanati, ambasador i Republikės sė Shqipėrisė nė Bernė, z. Andi Gjonej, ambasador i Misionit tė Republikės sė Shqipėrisė pranė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara (OKB) nė  Gjenevė, z. Daim Iljazi, konzull i IRJM-sė nė Bernė, prof. dr. Kristian Zindel, prof. Astrit Leka, si dhe tė ftuar tė tjerė.

 

Kuvendi themelues ėshtė mbajtur nė sallėn Trianon tė Hotelit Schweizerhof nė Bernė.

 

Shoqata ėshtė themeluar me qėllim qė tė bashkoj potencialin intelektual shqiptar nė Zvicėr dhe atė ta vė nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare nė pėrgjithėsi dhe tė komunitetit shqiptar nė Zvicėr. Njė prej detyrave themelore tė Shoqatės tė parashtruara gjatė themelimit ka qenė qė ajo tė jetė e hapur dhe tė bashkėpunoj me pėrfaqėsuesit e ligjshėm tė Republikės sė Kosovės, tė Republikės sė Shqipėrisė, tė shqiptarėve nė trevat etnike, me pėrfaqėsuesit e Qeverisė  Zvicerane si dhe me subjektet e organizuara shqiptare nė Zvicėr, entet dhe shoqatat profesionale simotra.

 

Shoqata ka marrė pėrspėr qė tė jetė e hapur e moderne dhe synimet e saja ti sendėrton nėpėrmjet organizimit dhe zhvillimit tė veprimtarive kulturore, projekteve profesionale e shkencore dhe tribunave tė ndryshme. Po ashu ėshtė parashtruar detyrė e saj qė ti pėrgjigjet sfidave tė kohės dhe t’iu paraprijė proceseve nė zgjidhjėn e problemeve tė shqiptarėve nė Zvicėr. BISHZ-ja, qė nga themelimi, nė pėrbėrje tė vet ka njė numėr tė konsiderueshėm tė kuadrove profesionale nga fusha tė ndryshme. Veprimtaria e tij ėshtė e ndarė nė 12 seksione: seksioni pėr shėndetėsi, seksioni pėr teknikė, seksioni pėr ēėshtje juridike, seksioni pėr ekonomi, seksioni pėr politikė-diplomaci, seksioni pėr ēėshtje sociale-integrim, seksioni pėr informim, seksioni pėr kulturė, seksioni pėr sport, seksioni pėr arsim, seksioni pėr pėrkthime dhe seksioni pėr veprimtari botuese.

 

BISHZ-ja, prej themelimit e deri mė tani, ka publikuar nė rreth 40 deklarata dhe reagime qėndrimet e saja lidhur me zhvillimet nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, dhe nė trevat tjera shqiptare, dhe po ashtu me vėmendje ka pėrcjellė dhe ka reaguar ndaj tė gjitha shkrimeve tė pavėrteta lidhur me ēėshtjen e Kosovės tė paraqitura nė mediat zvicerane dhe mė gjėrė.  BISHZ-ja me qėndrimet e saja tė njohura ka mbėshtetur moralisht dhe me mjete materiale dhe mjete tė tjera Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe Popullin e Kosovės nė luftėn e zhvilluar kundėr okupatorit serb. Lidhur me kėtė, Shtabit tė Emergjencės pėr Zvicėr i’a ka vė nė dispozicion tri seksione: seksionin pėr pėrkthime, seksionin pėr shėndetėsi dhe seksionin pėr teknikė (fusha e informatikės). Ka organizuar tre takime me pėrfaqėsusit e KNKK nė Gjenevė pėr organizimin dhe ofrimin e ndihmave pėr Kosovė dhe dy takime me pėrfaqėsusist e Karitas-it, BFF, Kryqit tė Kuq tė Zvicrės. Ka organizuar grumullimin dhe dėrgimin e materialit mjekėsor nė Kosovė. Rreth njėzetė apele ua ka dėrguar institucioneve botėrore (OKB-sė nė Gjenevė, Qeverisė sė Zvicrės nė Bernė, Kėshillit Europian nė Strasburg, NATO-s nė Bruxel), pėr ndaljen e menjėhershme tė maskrave tė bėra nga forcat serbe ndaj popullatės civile dhe tė pa mbrojtur nė Kosovė. Ka organizuar peticionin: “Mbėshtetje tė fuqishme sulmeve ajrore tė NATO-s kundėr forcave ushtarake, policore dhe paramilitare tė regjimit kriminel tė Jugosllavisė“ dhe i’a ka dėrguar Zot. Javier Sollana nė Bruxel. BISHZ-ja ka marrė pjesė nė tė gjitha protestat e organizuara nė Zvicėr pėr ēėshtjen shqiptare. Ajo ka marrė pjesė nė protesėn e shqiptarėve nė Rambuje tė Francės. Po ashtu ajo ka qenė bashkėorganizatore e protestės nė Gjenevė pėr lirimin e pengjeve dhe tė burgosėve shqiptarė nė burgjet serbe. BISHZ po ashtu i ka shprehur ngushėllime tė sinqerta Ambasadės Amerikane nė Bernė pėr tragjedinė e 11 shtatorit 2001 nė New York.

 

Nė periudhėn 2001-2003, BISHZ-ja, po ashtu ka mbėshtur tė gjitha rezolutat e miratuara tė Kuvendit tė Kosovės, ka marrė pjesė nė dy Konferencat pėr Invesime nė Kosovė tė mbajtura nė Olten tė Zvicrės, si dhe i ka ndihmuar shoqatės SOLIDEST nė Gjenevė tė udhėhequr prej Zot. Astrit Lekės, nė organizimin e Kolokviumit pėr 125 vjetorin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit tė mbajtur nė qershor tė kėtij viti nė Gjenevė.

 

Nė maj tė vitit 2003, BISHZ-ja i‘a ka dėrguar njė letėr Presidentit tė Zvicrės Zotėri Pascal COUCHEPIN dhe ka kėrkuar nga ai qė nė dokumentet e lėshuara pėr qytetarėt nga Kosova nė rubrikėn e shtetėsisė tė shėnohet Kosovė  e jo Serbi/Mali i Zi, kurse nė dhjetor tė  2003, BISHZ-ja i‘a ka dėrguar njė letėr-mesazh simpatie anėtarės sė Presidencės sė Zvicrės, Zonjės Ruth Metzler-Arnold, pėrmes sė cilit BISHZ i ka shprehur mirėnjohje dhe falenderime pėr gjithēka qė ajo ka bėrė, gjatė mandatit tė saj qeverisės, pėr shqiptarėt e Kosovės qė pėrjetuan njė tragjedi tė vėrtetė pėr shkak tė dėbimit me dhunė nga vendi i tyre nga regjimi i Millosheviēit.

 

Nė fushėn e kulturės dhe artit shqiptarė, BISHZ-ja, nė bashkėpunim me Universitetin e Friburgut ka organizuar mbajtjėn e tri ligjėratave pėr kulturė shqiptare, ka organizuar promovimin e tre librave tė autorėve shqiptarė nga Zvicra, Kosova dhe Shgipėria, ka organizuar dy ekspozita tė artit figurativ, ka organizuar ditėt e filmit shqiptarė nė Zvicėr nė tri qendra tė mėdha nė Zvicėr me pjesėmarrjen e artistės Tinka Kurti, ka paraqitur Kulturėn Shqiptare nė Takimet  Festive tė Kulturave tė organizuar nė Kėshtjellen Muze Schloss Waldeg nė Solothurn ku organizator ka qenė Ministria e Kulturės sė Solothurnit.

 

Nė fushėn e sportit, nė mars tė vitit 1998, BISHZ-ja ka marrė pjesė nė takime sportive nė tė cilat janė mbajtur garat pėr karate nė Luzern tė tė gjitha shkollave tė mesme nė nivel tė Zvicrės, ku nė kėto gara, shqiptarėt kanė arritur dy fitore: vendin e dytė nė kategorinė gjysėm tė rėndė nė karate, dhe vendin e tretė nė kategorinė e rėndė tė karates.

 

Gjatė kėsaj periudhe, BISHZ-ja ka organizuar katėr tibuna njė nė fushėn e informimit me tutull: “Kosova dhe shqiptarėt nė mediat evropiane“ dhe tre nė fushėn e shėndetėsisė nė temėn SIDA.

 

Pėrveē kėtyre veprimtarive tė pėrmendura, BISHZ, me sukses ka kryer 5 projekte, njė nga fusha e shėndetėsisė dhe  katėr nga fusha e Informatikės dhe ka nxjerrė numrin e parė tė revistės Bashkimi - Revistė shkencore, kulturore, artistike dhe sportive.

 

Puna dhe veprimtaria e BISHZ-sė nė masė kualitative ėshtė mirė e dokumentuar. Lidhur me kėtė mund tė pėrmendim, qė deri tani, seksioni pėr veprimtari botuese i BISHZ-sė ka nxjerrė 23 botime tė brendshme dhe tė jashtme.

 

Gjatė kėtyre viteve tė punės, BISHZ, ka zhvilluar njė aktivitet tė gjallė dhe ka realizuar nė masė tė madhe detyrat e parashtruara nė programin e saj. Po formohen lidhje me ente dhe shoqata si motra nė Zvicėr, duke kėmbyer pėrvojat e udhėheqjės sonė me tė tyre. Anėtarėt e BISHZ-sė janė tė kyēur me punė nė institucione tė rėndėsishme zvicerane dhe bashkpunojnė me univesitetetin e Friborgut nė Zvicėr, Universitet shqiptare nė Prishtinė, Tiranė, Tetovė dhe me institucionet qeveritare  shqiptare tė Kosovės, tė Shqipėrisė dhe tė trevave tjera shqiptare

 

 

 

Njė pjesė e anėtarėve tė Kryesisė pėr periudhėn 1997-1999:
nga e majta: Jetullah Haliti, Enver Pula, Ahmet Xhigoli, Nazmi Jakurti, Gjuliano Iseini

 

 

 

 

Njė pjesė e pjesėmarrėsve nė Kuvendin e parė tė mbajtur nė
Münsingen-Bernė mė 5 dhjetor 1998

 

 

 

 

Ndarja e mirėnjohjės pėr anėtaren e nderit tė Shoqatės
artisten e popullit zonja Tinka Kurti (Münsingen-Bernė mė 5 dhjetor 1998)

 

 

 

 

Ndarja e mirėnjohjės pėr anėtarin e nderit tė Shoqatės
prof. Astrit Leka (Münsingen-Bernė mė 5 dhjetor 1998)

 

 

 

Kryetarėt e BISHZ-sė

 

1997 – 1999  Dr. sc. Ahmet Xhigoli

1999 – 2001  Jur. i dipl. Nazmi Jakurti

2001 – 2003  Dr. med. Xhevat Salihu

2003 –            Dr. sc. Ahmet Xhigoli

 

 

Lista e tė gjithė anėtarėve (kėshilltarėve)  tė gjertanishėm tė BISHZ-sė

 

1.

Dr. sc. Ahmet Xhigoli, kryetar; kėshilltar; (1997-     )

2.

Jur. i dipl. Nazmi Jakurti, nėnkryetar; kryetar; kėshilltar  (1997-2002)

3.

Fil. i dipl. Gjuliano Iseini, sekretar (1997-1999)

4.

Prof. Feriz Ferizi, arkėtar (1997-1998)

5.

Ek. e dipl. Florije Rexhaj, arkėtare (1997-1999)

6.

Prof. Arif Elezi, kėshilltar (1997-2001)

7.

Jur. i dipl. Ali Sylejmani, kėshilltar (1997-1998)

8.

Prof. Kadri Ēenko kėshilltar (1997-1998)

9.

Dr. med. Shaqir Shala, kėshilltar (1997-1998)

10.

Dr. med. Enver Pula, kėshilltar (1997-2002)

11.

Dr. med. Sejfedin Haxhosaj, kėshilltar (1997-1998)

12.

Prof. Fahri Mahalla, kėshilltar (1997-2002)

13.

Dr. Ismet Kuēi, kėshilltar (1997-1999)

14.

Mr. Jetullah Haliti, kėshilltar (1997-1999)

15.

Inxh. e dipl. Lolita Poda , kėshilltare (1997-2001)

16.

Dr. med. Luljeta Nevzati , kėshilltare (1997-2001)

17.

Prof. Shaip Beqiri, kėshilltar (1998-1999)

18.

Jur. Skender Jusufi, kėshilltar (2001-     )

19.

Ismet Rexhaj, administrator; arkėtar (1998-     )

20.

Adnan Mehmeti, administrator; kėshilltar (1998-     )

21.

Llokman Beqiri, administrator (1998-     )

22.

Shkumbin Rmoku, administrator (1998-     )

23.

Xhevat Salihu, nėnkryetar; kryetar; kėshilltar (1999-     )

24.

Sinollah Shehu, sekretar; nėnkryetar (1999-     )

25.

Imer Cacaj, kėshilltar (2001-2004)

26.

Arbėr Ahmetaj, kėshilltar (1999-2001)

27.

Abas Fejzullahi, kėshilltar; sekretar (1999-     )

28.

Ramiz Shabani, kėshilltar (2001-     )

29.

Skender Jusufi, kėshilltar (2001-     )

30.

Artan Bajrami, kėshilltar (2002-     )

31.

Hana Bajrami, kėshilltare (2002-     )

32.

Florim Thaēi, administrator; kėshilltar (2002-     )

33.

Agim Gerbavci, administrator; kėshilltar (2002-     )

 

 

Anėtarė Nderi tė Shoqatės

 

Astrit Leka, 1998

Tinka Kurti, 1998

Ueli Leuenberger, 1998

 

 

Mirėnjohjet/lavdatat e ndara nga Shoqata

 

Adnan Mehmeti, 1999

Ismet Rexhaj, 1999

Grupi muzikor “Arbėria“ nė Bernė, 1999

Ahmet Xhigoli, 2000/2003

Xhevat Salihu, 2000

Sinollah Shehu, 2000

Vladimir Thanati, 2002

Halim Hida, 2002

Rexhep Rifati, 2002

Nefail Maliqi, 2002

Leonard Marku, 2002

Imer Cacaj, 2002

Enver Pula, 2000; 2002

Skender Nikoliqi, 2001

Ali Nikoliqi, 2001

Astrit Leka, 1998/2003

Skender Jusufi, 2003

Abas Fejzullahi, 2003

Kryetarit tė Prefekturės sė Kukėsit, 2003