INFORMACIONE PĖR AUTORĖT

 

Revista Bashkimi i mirėpret artikujt nga autorėt e tjerė, brenda dhe jashtė BISHZ-sė, tė cilėt punojnė nė fushat e shkencave natyrore dhe shoqėrore, nė fushėn e kulturės, artit dhe tė  sportit.

 

 

Pėrmbajtja

 

Artukulli mund tė pėrshkruaj punimin origjinal, i cili diskuton teknikėn e re ose zbatimin, tė paraqesė shikimin e punės nė fushėn e dhėnė ose tė siguroj informacione udhėzuese. Konceptet dhe principet e propozuara duhet tė jenė tė theksuara, me informacione tė mjaftueshme pėr tė orientuar lexuesin i cili nuk ėshtė specialist nė atė temė. Fokusi i dėshiruar ėshtė nė teknologjitė e reja, se sa tek prodhimet. Ėshtė me rėndėsi tė pėrshkruhen vlerat e punės specifike brenda kufijėve tė kornizės sė punės sė cilės i pėrkasin.

Artikulli i dėrguar nė revistė nuk duhet tė jetė i publikuar diku tjetėr, nuk duhet tė jetė i dėrguar diku tjetėr pėr publikim ose konferencė aktuale. Ligjet e kopjimit do tė zbatohen nėse materiali i publikuar mė parė ėshtė shfrytėzuar nė tėrėsi ose pjesėrisht.

 

 

Paraqitja

 

Artikujt vlerėsohen nė paraqitje dhe po ashtu nė pėrmbajtje. Ėshtė me rėndėsi qė artikulli tė jetė lehtėsisht i lexuar dhe qė ti paraprijė temat e skicuara nė hyrje. Artikulli duhet tė pėrmbajė rezymen, hyrjen, pjesėn kryesore, pėrfundimin, dhe literaturėn e cituar. Artikulli duhet tė shkruhet nė gjuhėn shqipe. Mund tė shkruhet edhe nė njerėn prej gjuhėve tė popujve zviceran ose nė gjuhėn angleze. Titulli i artikullit duhet tė jetė jo mė shumė se 20 fjalė. Rezymea e shkurtėr duhet tė paraqesė kontributin themelor tė artikullit - jo mė shumė se 250 fjalė dhe pėrkthimi i saj nė anglisht.

 

Nė Hyrje duhet tė jepet formulimi i problemit, paraqitja e rezultateve nė tė cilat artikulli mbėshtetet, mėnyra e zgjidhjes sė problemit dhe pėrparėsitė e tij.  Pjesa qendrore e artikullit mund tė jetė e pėrbėrė prej mė tepėr pjesėve. Nė rastin e punimeve teknike, t'i shmangeni zhvillimeve matematikore tė cilat e ngarkojnė pėrcjelljen e artikullit. Rekomandohet shfrytėzimi i shembujve nė ēdo rast kur kėrkohet ilustrimi i procedurės sė eksperimentit, mėnyra e shfrytėzimit tė rezultateve tė punimit nė rastin konkret ose algoritmi i metodės sė paraqitur. Tė shfrytėzohet sistemi standard i njėsive dhe kuptimeve tė pėrgjithshme tė pranuara nė fushėn e teknikės. Nė pėrfundim tė jepet efikasiteti, kufizimet eventuale dhe fusha e zbatimit tė rezultateve tė fituara. Pjesa e literaturės, citati i artikullit duhet tė pėrmabajė: emrin e autorit, emrin e artikullit (nėn thojza), emrin e revistės, numrin e vėllimit, faqet, muaji dhe viti i lėshimit, kurse citati i librit tė pėrmbaj: emrin e autorit, titullin e librit, vendin e lėshimit, botuesi, vitin e lėshimit.

 

 

Formati

 

Dorėshkrimet duhet tė shtypen me shtypės tė lidhur nė PC ose me makinė tė shkrimit nė fletėn e zakonshme tė letrės nė format A4 me gjėrėsi tė arsyeshme tė margjinave. Figurat dhe tabelat do tė ri-vizatohen nė pajtim me standardet e revistės, kėshtu qė autorėt duhet tė dorzojnė vetėm skemat e qarta me pamje tė qartė. Biografia e shkurtėr pėr ēdo autor duhet tė dėrgohet.

 

 

Procesi i publikimit

 

Artikulli i pranuar sė pari do tė shikohet pėr tė bėrė tė sigurt qė tema dhe pėrpunimi janė tė pėrshtatshme pėr lexuesit e revistės. Ai mė vonė do tė vlerėsohet prej tre ose mė tepėr recensentėve tė pavarur. Komentet dhe sygjerimet e recensentėve do t'i dėrgohen autorit, nga i cili do tė kėrkohet qė tė bėnė pėrmirėsimet e kėrkuara. Nėse artikulli rekomandohet pėr publikim nga recensuesit, dhe pasi autori ka bėrė pėrmirėsimet, atėherė artikulli do tė pėrgatitet pėr publikim. Para se tė dėrgohet artikulli pėr shtyp, teksti dhe figurat do ti dėrgohen autorit edhe njė herė pėr kontrollė pėrfundimtare. Koha e pėrgjithshme pėr kompletimin e tėrė procesit ėshtė prej 3 deri gjashtė muaj.

 

 

Informacione plotėsuse

 

Kėrkohet artikulli i shtypur, i formatizuar, dhe i shkruar nė njė shtyllė ku pėrfshinė figurat dhe tabelat. Nė plotėsim, kėrkohet versioni elektronik i tekstit. Adresa e postės ėshtė: BISHZ, co: Dr. sc. Ahmet Xhigoli, Grederstrasse 62, CH-4512 Bellach, Switzerland. Posta elektronike mund tė dėrgohet tek ahmet.xhigoli@bishz.ch