Mirėsevini

Shoqata Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr (BISHZ) ėshtė bashkim i lirė dhe i pavarur i intelektualėve shqiptarė nė Zvicėr.

Shoqata nuk ushtron veprimtari fitimprurėse dhe vepron nė pėrputhje me nenin 60 tė Kodit Civil Zviceran.

Qėllimi i Shoqatės:

- Bashkimi i potencialit intelektual shqiptar nė Zvicėr dhe atė ta vėjė nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare nė pėrgjithėsi dhe tė bashkėsisė shqiptare nė Zvicėr;

- Organizimi dhe zhvillimi i veprimtarive kulturore, projekteve profesionale e shkencore dhe tribunave tė ndryshme;

- Bashkėpunimi me pėrfaqėsuesit e ligjshėm tė Republikės sė Kosovės, tė Republikės sė Shqipėrisė, tė shqiptarėve nė trevat etnike, me pėrfaqėsuesit e

   Qeverisė Zvicerane si dhe me subjektet e organizuara shqiptare nė Zvicėr, entet dhe shoqatat profesionale simotra.

Shoqata tubon rreth 130 intelektualė shqiptarė tė profesioneve tė ndryshme qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.

Shoqatėn e udhėheqė Kryesia nė tė cilėn punojnė kryetari, nėnkryetari, sekretari, arkėtari, tetė  kėshilltarė dhe dy administratorė.

Shoqata ėshtė e regjistruar nė regjistrin e Firmave/Shoqatave nė Bernė, Zvicėr.

Numri i regjistrit tė shoqatės  ėshtė CH-035.6.017.908-1

Anėtarėsimi:

Anėtar i BISHZ-sė mund tė jetė ēdo intelektual-e qė pranon statutin, paguan kuotizacionin e anėtarėsisė dhe kontribuon nė mbarėvajtjen e punės sė Shoqatės. 

Anėtari i BISHZ-sė mund tė ketė statusin:

- anėtar individual

- anėtar nderi

Anėtarė nderi mund tė shpallen personat qė kanė merita tė posaēme pėr mbarėvajtjen e punės, apo ata qė me anėtarėsimin e tyre i bėjnė nder Shoqatės.