Peticionet  - Protestat – Deklaratat – Reagimet - Letrat

 

Nr.

Emri i peticionit / protestės / deklaratės / reagimit / letrės

 

1.

Mbėshtetje tė fuqishme sulmeve ajrore tė NATO-S kundėr forcave ushtarake, policore dhe paramilitare tė regjimit kriminel tė Jugosllavisė

2.

Protestė pėr lirimin e menjėhershėm dhe i pakusht i tė gjithė te burgosurve shqiptarė nė burgjet serbe, ndriēimi i fatit tė tė zhdukurve dhe njohja ndėrkombėtare e pavarėsisė sė Kosovės

3.

Mbėshtetje Kuvendit tė Kosovės

4.

Letėr ngushlluese ambasadorit tė Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Bernė

5.

Letėr ngushlluese Familjeve Bytyēi me rastin e vrasjes sė djemėve tė tyre

6.

Letėr-kėrkesė Presidentit tė Zvicrės, Zotėri  Pascal COUCHEPIN

 

 

 

 

1.

1. Mbėshtetje tė fuqishme sulmeve ajrore tė NATO-S kundėr forcave ushtarake, policore dhe paramilitare tė regjimit kriminel tė Jugosllavisė

 

Pėrshkrimi i peticionit:

 

Nė mbledhjėn e pestė tė sekretariatit tė BISHZ-sė tė datės 12.05.1999 nga kryetari i BISHZ-sė dr. sc. Ahmet Xhigoli u dha propozimi dhe i njejti u aprovua nga anėtarėt e tjerė tė sekretariatit, qė BISHZ-ja tė organizon peticionin me titull: ”Mbėshtetje tė fuqishme sulmeve ajrore tė NATO-S kundėr forcave ushtarake, policore dhe paramilitare tė regjimit kriminel tė Jugosllavisė”. Pas kėsaj mbledhje janė pėrpiluar formularėt pėr mbledhjėn e nėnshkrimeve dhe u janė dėrguar anėtarėve tė BISHZ-sė dhe mediave shqipe nė Zvicėr. Mbledhja e nėnshkrimeve ka zgjatė prej 15.05.1999 deri mė 30.05.1999. Nė mbledhjėn e gjashtė tė sekretariatit tė BISHZ-sė tė datės 03.06.1999 ėshtė bėrė vlerėsimi i numrit tė nėnshkrimeve tė mbledhura tė peticionit. Vlerėsimi tregon qė janė mbledhur gjithsej 1514 nėnshkrime tė pėrfshirė nė 107 faqe. Pastaj nga dr. Xhigoli ėshtė pėrpilua letra pėrcjellėse e peticionit tė pėrmendur.

Mė 08.06.1999, letra sė bashku me nėnshkrimet e mbledhura i ėshtė dėrguar Sekretarit tė NATO-s nė Bruksel-Belgjikė, dr. Javier Solanės. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

2.

2. Protestė pėr lirimin e menjėhershėm dhe i pakusht i tė gjithė te burgosurve shqiptarė nė burgjet serbe, ndriēimi i fatit tė tė zhdukurve dhe njohja ndėrkombėtare e pavarėsisė sė Kosovės

 

Pėrshkrimi i protestės:

 

Mė 21.09.2000, BISHZ-ja sėbashku me Universitetin Popullor Shqiptar ne Gjenevė dhe Lidhjėn Shqiptare nė Botė, dega nė Zvicėr kanė organizuar protestėn nė Gjenevė, nė tė cilėn ėshtė kėrkuar lirimi i menjėhershėm dhe i pakusht i tė gjithė te burgosurve shqiptarė nė burgjet serbe, ndriēimi i fatit tė tė zhdukurve dhe njohja ndėrkombėtare e pavarėsisė sė Kosovės. Nė kėtė protestė kanė marrė pjesė edhe mysafirėt e ftuar: Prof. Dr. Pajazit Nushi (kryetar i KMDLNJ), zoti Pjeter Arbnori (ish kryetar i Parlamentit tė Shqipėrisė), Akademik Esat Stavileci (profesor nė Universitetin e Prishtinės), vėllėzėrit Simon dhe Mikel Kuzhnini (Udhėheqės tė Lidhjes shqiptare nė botė), zoti Ramiz Zekolli (kryetar i Lidhjes shqiptare nė botė pėr shtetet e Beneluksit), zoti Ali Nikoliqi (kryetar i Lidhjes shqiptare nė botė pėr Zvicėr), zoti Berat Luzha (kryetar i shoqatės sė ish tė burgosurve politik nė Kosovė), zonja Shukrije Rexha (kryetare e kėshillit pėr organizimin e protestave nė Kosovė) si dhe dy nėna, (pėrfaqesuese tė nėnave tė tė zhdukurve dhe tė burgosurve nė Kosovė). /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

3.

3. Mbėshtetje Kuvendit tė Kosovės

 

Pėrshkrimi i deklaratės:

 

Mė 28.05.2002, BISHZ-ja pėrmes njė deklarate publike tė dėrguar mjeteve mjeteve tė informimit nė Zvicėr dhe Kosovė e ka mbėshtetur vendimin e drejtė tė Kuvendit tė Kosovės lidhur me Rezolutėn e datės 23.05.2002 tė miratuar nga Kuvendi legjitim i Kosovės. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

4.

4. Letėr ngushlluese ambasadorit tė Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Bernė

 

Pėrshkrimi i letrės:

 

Mė 18.09.2001, BISHZ-ja, pėrmes njė letre i ka shprehur ngushllime zotit Mercer Reynolds, ambasador nė Ambasadėn e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Bernė pėr tragjedinė e ndodhur nė New York mė 11 shtator 2001. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

5.

5. Letėr ngushlluese Familjeve Bytyēi me rastin e vrasjes sė djemėve tė tyre

 

Pėrshkrimi i letrės:

 

Mė 29.10.2002, BISHZ-ja, pėrmes njė letre publike tė dėrguar mjeteve tė informimit nė Zvicėr dhe Kosovė i ka shprehur ngushllime Familjeve Bytyēi me rastin e vrasjes sė djemėve tė tyre Ukės, Bajramit dhe Baftiut. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

6.

6. Letėr-kėrkesė Presidentit tė Zvicrės, Zotėri  Pascal COUCHEPIN

 

Pėrshkrimi i letrės:

 

Mė 23.05.2003, BISHZ-ja, pėrmes njė letre tė dėrguar nė adresė tė Presidentit tė Zvicrės, Zotėri  Pascal COUCHEPIN i ka kėrkuar atij qė nė dokumentet e lėshuara pėr qytetarėt nga Kosova nė rubrikėn e shtetėsisė tė shėnohet Kosovė  e jo Serbi/Mali i Zi. /axh/

 

kthehu