Aktivitetet e planifikuara gjatė vitit 2010

       
         

Emri i ngjarjės/konferencės

 

Data e mbajtjės

 

Pėrshkrimi

         
Mbledhja e parė e kryesisė   05.02.2010   1. Vėrejtjet  rreth Shėnimeve  dhe Raportit Vjetor tė Kuvendit tė 12-tė mbajtur mė 28 nėntor 2009

 

2.

  • Vėrejtjet rreth programit tė punės pėr vitin 2010

  • Mbledhjet e Kryesisė dhe Sekretariatit pėr vitin 2010

  • Takimi familjar  Maj 2010

  • Aktiviteti Sportiv: - Takimi garues -top kėmbe pėr moshatarėt 10-14 vjeē. Qershor 2010

  • Tryeza e Rrumbullakėt Qershr 2010

3. Tė ndryshme

4. Njoftim - Anėtarėt e kryesisė, nė mbledhjen e

    datės 5 shkurt, tė vijnė me vėrejte dhe plotėsime

    konkrete me shkrim lidhur me datat e

    pėrcaktuara tė aktiviteteve pėr vitin 2010.

Takimi Familjar   30.05.2010   Deri mė 15 prill duhet gjetur dhe rezervuar vendmbajtjen e takimit. Ftesatė pėr pjeėmarrje  dhe shperndarjen e tyre e pėrgatit sekretariati
Aktivitet Sporti   06.06.2010   Takimi garues nė topkėmbe pėr moshatarėt 10-14 vjeē, do mbahet si zakonisht ditėn e diel.Sigurimi i terrenit, dhe Ftesat e lajmėrimet pėr pjesėmarrje duhet kryer deri mė 15 Maj 2010. Pėrgjegjės :Drejtimi pėr sport.Z.Agim Gerbavci dhe sekretariati.
Mbledhja e dytė e kryesisė

 

Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė

  12.06.2010   Lidhur me Tryezėn e rrumbullakėt, sipas planprogramit tė punės, njoftohen me tė dhėnat dhe kėrkesėn pėr propozimin e temave pėr shqyrtim, afati i dėrgimit tė propozimeve dhe publikimi i tyre pas miratimit nga kryesia nė mjetet e informimit, e bėnė kryetari me kohė si dhe jipen tė dhėnat e sakta pėr vendmbajtjen e tryezės , dhe koha.

Ftesa me pikat e rendit tė ditės dhe analiza e aktiviteteve tė zhvilluara. Pėrgatitjet teknike pėr Tryezėn e rrumbullakėt, njė orė para  fillimit tė punimeve.

Mbledhja e tretė e kryesisė   17.09.2010  

Pikat e  rendit tė ditės:

  • Analiza e aktivitetit tė zhvilluar  me 12 qershor tė Tryezės sė rrumbullakėt

  • Parapėrgatitjet pėr kuvendin e rregulltė tė 13 tė BISHZ-sė

  • Pėrcaktimi i detyrave dhe sigurimi i vendit pėr mbajtjen e kuvendit

Mbledhja e  katėrtė e kryesisė

Kuvendi vjetor i XII-tė i rregullt

FESTA E FLAMURIT KOMBĖTAR

  28.11.2010   Mbledhja e katėrtė e kryesisė ėshtė planifikuar tė mbahet gjysėm ore para fillimit tė punimeve tė Kuvendit Vjetor tė 13 –tė, duke analizuar tė gjitha pėrgatitjet e bėra pėr kuvend dhe pėr kremtimin e Festės sė Flamurit Kombėtar.

Caktimi i detyrave tė secilit nga anėtarėt e kryesisė, pėr mbajtjen e Kuvendit dhe kremtimin e Festės sė flamurit: Shpėrndarja e raportit vjetor dhe programit tė punimeve tė Kuvendit si dhe orari pėr darkėn e pėrbashkėt me rastin e Festės sė Flamurit kombėtar.

 

Aktivitetet e planifikuara gjatė vitit 2009

       
         

Emri i ngjarjės/konferencės

 

Data e mbajtjės

 

Pėrshkrimi

         
Kuvendi XI i BISHZ-sė   21.03.2009   Ftoheni, tė merrni pjesė nė punėn e Kuvendit tė 11-tė tė BISHZ-sė.

 

Vendi: Hotel Schlössli Ipsach, Ipsachstrasse 13, 2563 Ipsach, Telefoni Hotelit: 032 332 26 26

Pjesėmarrja e juaj,do ta nderon e ndihmon punėn e Kuvendit, ju mirėpresim dhe mirė se vini.

Mbledhja e parė e kryesisė   04.04.2009   Mbledhja  e parė e kryesisė dhe shqyrtimii i progrmit tė punės dhe gjendjes nė shoqaatė-planifikimet e veprimtarisė
Takimi Familjar   17.05.2009   Organizimi i takimit familjar me anėtarėt e BISHZ-sė dhe familjarėve tė tyre, dhe familjeve tjera miqė e dashamir tė BISHZ-sė
Mbledhja e dytė e kryesisė   29.05.2009   Organizmi i aktiviteteve lidhur me Tryezėn e rrumbullakėt dhe takimin garues nė topė kėmbe  gjatė muajt qershor
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė   13.06.2009  

Tryezė e rrumbullakėt me rastin e 10 vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės,  nė shenjė nderimi dhe respekti ndaj  NATO-sė nė pėrgjithėsi dhe SHBA-sė nė veēanti, pėr ndihmėn e dhėnė  si dhe me rastin e 131 vjetorin e LSH tė Prizrenit, mė 13.06.2009, nė Yverdon-les-bains - Zvicėr organizon Tryezė tė rrumbullakėt me temat bosht:

·          KOSOVA 1999-2009: udhėheqja nga ndėrkombėtarėt dhe vendorėt-Pėrgjegjėsitė.

·          Pavarėsia dhe realiteti nė Kosovė.

·          Arsimi nė Kosovė: probleme dhe perspektiva.

·          Roli i AKM dhe i AKP-sė nė Kosovė, privatizimi dhe mėrgata.

·          Lidhjet e mėrgimtarėve me Atdheun.

 
Aktivitet Sporti   21.06.2009   Takimi tradicional garues "TOP KĖMBE" pėr moshat 10 - 14 vjeē  - Grenchen
Mbledhja e tretė e kryesisė   11.09.2009   Analiza e veprimtarisė qė ėshtė kryerė dhe oragnizimi pėr kryerjen e veprimtarisė sė planifikuar gjatė vitit 2009
Mbledhja e katėrtė e kryesisė   13.11.2009   Organizimi dhe pėrgatitjet pėrfundimtare pėr kremtimin e Fesės sė Flamurit kombėtar dhe mbajtjen e Kuvendit tė XII-tė tė rregullt
Festa e ditės sė Flamurit kombėtar 28 Nėntori   21.11.2009   Organizimi i  kremtimit  pėr festimin e ditės sė Flamurit me anėtarė,miqė dhe bashkaėatdhetar  qė jetojnė e punojnė nė Zvicėr
Kuvendi I XII-tė i rregullt i rregullt   21.11.2009   Mbajtja e Kuvendit tė XII-tė tė rregullt

 

Ngjarje dhe konfernca (2008)

       
         

Emri i ngjarjės/konferencės

 

Data e mbajtjės

 

Pėrshkrimi

         

Manifestimi pėr Skenderbeun,me rastin e 10 vjetorit tė inaugurimit tė bustit tė Skenderbeut nė Gjenevė dhe 540 vjeorit tė vdekjes sė Skenderbeut.

  20.01.2008   Manifestimi do tė zhvillohet tė dielėn mė 20 janar 2008 nga ora 14 deri nė 16, te Parku William Rappard, Rrugė e Lozanės 154, prapa Ndėrtesės tė OMC, Organizata Botėrore e Tregetisė, nė breg tė liqenit ku ndodhet busti i Skenderbeut.

Manifestimi ėshtė organizuar nė bashkėpunim me Shoqatėn e Veteranėve tė LDB-Solidest  Gjenevė, BISHZ-sė Bernė dhe LAPSH,“Naim Frashėri“ Gjenevė.

KREMTIMI I PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS

  01.03.2008   Tė nderuar anėtarė, tė nderuar familjar dhe miq.

Mirė se vini nė Kremtimin e Pavarėsisė sė Kosovės, bashkėrisht me familjet e anėtarėve dhe familjet e miqve tė shoqatės, ditėn e shtunė mė 1 Mars 2008 nga ora 17:00 deri 24:00.

Vendi: Hotel Schlössli Ipsach - Ipsachstrasse 13 - CH-2563 Ipsach - www.schloessli-ipsach.ch

Paraqitja e librit tė autorit Latif Nallbani

“SALI BAJRA OPOZITAR I TOTALITARIZMIT“(promovimi)

  29.03.2008   Me rastin e shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės dhe njohjen e sajė deri mė tani nga mė tepėr se 30 shtete tė botės qė nga 17 shkurti, e ndėr to edhe Zvicėra.Mėrgata shqiptare e Kaēanikut nė Zvicėr nė bashkėpunim me Shoqatėn Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr dhe me mėrgimtarėt e mėrgatės shqiptare nė Zvicėr  e mė gjėrė ,mė 29 mars 2008 organizon:

Paraqitja e librit tė autorit Latif Nallbanit “SALI BAJRA OPOZITAR I TOTALITARIZMIT“

Nė shenjė nderimi, respekti dhe mirėnjohje meritore pėr guximin, veprimin dhe menēurin e tė paharruarit  SALI, i cili tėrė jetėn me pėrkushtim punoi pėr ēėshtjen kombėtare dhe bashkimin e trojeve shqiptare nė njė Shqipėri historikisht  Natyrale-Etnike.

Takim familjar i BISHZ-sė mė 25.05.2008 nė Ipsach- Biel   25.05.2008   Organizimi i takimit tė pestė  (V) familjar me anėtarėt e BISHZ-sė dhe familjarėve tė tyre, dhe familjeve tjera miqė e dashamir tė BISHZ-sė.
Takim - ndeshje nė top kėmbe pėr tė vegjėlit.   01.06.2008   Organizimi i takimit tė pestė (V) nė top kėmbe  tė vogėl me 8 ekipe tė moshave 10-14 vjeēar, nga pjesėmarrja sipas paraqitjes nga  kantone tė ndryshme tė Zvicėres.
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė   27.09.2008   Tryezė e rrumbullakėt me rastin e Shpalljes sė Kosovės Shtet tė Pavarur  dhe miratimit tė Kushtetutės  dhe hyrjes nė fuqi me 15 qershor 2008, nė temat:

1. Cilat janė mundėsit  pėr  zhvillimin ekonomik tė Kosovės?

2. AKM-Privatizimi dhe Korrupsioni nė Kosovė ?...

3. Marrėdhėniet e mėrgatės me atdheun dhe anasjelltas.

4. UNMIK-u dhe rikonfigurimi - mendime dhe opinone.

Festa e ditės sė Flamurit kombėtar 28 Nėntori   28.11.2008   Organizimi i festės tė ditės sė Flamurit me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.
Kuvendi i njėmbdhjet i rregullt   27.12.2008   Mbledhja e Kuvendit tė XI-tė tė rregullt.Mundėsit e shtyrjės pėr mė vonė sipas marrėveshjes.

 

Ngjarje dhe konfernca (2007)

       
         

Emri i ngjarjės/konferencės

 

Data e mbajtjės

 

Pėrshkrimi

         

Promovim librash

(Pjesa e parė)

  05.05.2007   Organizimi i promovimit tė pesė Vėllimeve (Grup-autorėsh) tė sė Djathtės Shqiptare pėr Mbrojtjen e Shqipėrisė Etnike (Pjesa e parė). Promovimi mbahet prej orės 14.30 deri nė ora 16.00 nė Panairin e Librit “PALEXPO” nė Gjenevė, Stenda L, Shtėpia pėr shpėrndarjen e Librit “Botimpex“ nga Tirana.

Promovim librash

(Pjesa e dytė)

  05.05.2007   Organizimi i promovimit tė pesė Vėllimeve (Grup-autorėsh) tė sė Djathtės Shqiptare pėr Mbrojtjen e Shqipėrisė Etnike (Pjesa e dytė). Promovimi mbahet prej orės 18.00 deri nė ora 19.30 nė lokalet e Universitetit Popullor Shqiptar nė Gjenevė.
Turnir nė futboll tė vogėl   13.05.2007   Organizimi i turnirit tė katėrt (IV) nė futboll tė vogėl me 8 ekipe tė moshave 10-14 vjeēare.
Takim familjar i BISHZ-sė nė Champex-Lac (Martiny)   19.05.2007   Organizimi i takimit tė katėrt familjar me anėtarėt e BISHZ-sė dhe familjarėve tė tyre.
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė nė Bernė   09.06.2007   Tryezė e rrumbullakėt me rastin e 8 vjetorit tė ēlrimit tė Kosovės.
Festa e ditės sė ēlirimit tė Kosovės   09.06.2007   Organizimi i festimit tė ditės sė ēlirimit tė Kosovės me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.
Kuvendi i dhjetė Jubilar   24.11.2007   Mbledhja e Kuvendit tė dhjetė Jubilar.
Festa e ditės sė Flamurit 28 Nėntori   28.11.2007   Organizimi i festės tė ditės sė Flamurit me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.

 

Ngjarje dhe konfernca (2006)

       
         

Emri i ngjarjės/konferencės

 

Data e mbajtjės

 

Pėrshkrimi

         
Turnir nė futboll tė vogėl   07.05.2006   Organizimi i turnirit tė tretė (III) nė futboll tė vogėl me 8 ekipe tė moshave 10-14 vjeēare.
Takim familjar i BISHZ-sė nė Uerkheim   28.05.2006   Organizimi i takimit tė tretė familjar me anėtarėt e BISHZ-sė dhe familjarėve tė tyre.
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė nė Bernė   10.06.2006   Tryezė e rrumbullakėt me rastin e 7 vjetorit tė ēlrimit tė Kosovės nė temat:

- Kontributi i Dr. Ibrahim Rugovės, presidentit tė parė tė Kosovės pėr pavarėsinė e saj

- Statusi i Kosovės dhe kurthet e negociatave

Festa e ditės sė ēlirimit tė Kosovės   10.06.2006   Organizimi i festimit tė ditės sė ēlirimit tė Kosovės me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.
Java e kulturės kosovare   Shtator 2006   Organizimi i javės sė kulturės Kosovare nė Zvicėr.
Kuvendi i nėntė i rregullt   18.11.2006   Mbledhja e Kuvendit tė nėntė tė rregullt.
Festa e ditės sė Flamurit 28 Nėntori   28.11.2006   Organizimi i festės tė ditės sė Flamurit me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.

 

Ngjarje dhe konfernca (2005)

       
         

Emri i ngjarjės/konferencės

 

Data e mbajtjės

 

Pėrshkrimi

         
Promovim libri   30.04.2005   Promovimi i librit “Dritė qė vjen nga humnera” i autores sė ndjerė Drita Ēomo
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė nė Gjenevė   30.04.2005   Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė nė Gjenevė, nė tė cilėn do tė marrin pjesė Zonja Liri Belishova nga Tirana, veprimtarė, intelektualė shqiptarė dhe zvicėran, dhe gazetarė nga Zvicra dhe trevat shqiptare.
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė nė Bernė   07.05.2005   Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė Bernė, nė tė cilėn do tė marrin pjesė Zonja Liri Belishova nga Tirana, veprimtarė, intelektualė shqiptarė dhe zvicėran, dhe gazetarė nga Zvicra dhe trevat shqiptare.
Turnir nė futboll tė vogėl   08.05.2005   Organizimi i turnirit tė dytė (II) nė futboll tė vogėl me 8 ekipe tė moshave 10-14 vjeēare.
Takim familjar i BISHZ-sė nė Uerkheim   22.05.2005   Organizimi i njė takimi familjar me anėtarėt e BISHZ-sė dhe familjarėve tė tyre.
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė   11.06.2005   Tryezė e rrumbullakėt me rastin e 6 vjetorit tė ēlrimit tė Kosovės.
Festa e ditės sė ēlirimit tė Kosovės   12.06.2005   Organizimi i festimit tė ditės sė ēlirimit tė Kosovės me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.
Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė   02.07.2005   Tryezė e rrumbullakėt me rastin e 15-vjetorit tė shpalljės sė pavarėsisė sė Kosovės.
Java e kulturės kosovare   12.09.2005 - 24.09.2005   Organizimi i javės sė kulturės Kosovare nė Zvicėr.
Kuvendi i tetė i rregullt   19.11.2005   Mbledhja e Kuvendit tė tetė tė rregullt.
Festa e ditės sė Flamurit 28 Nėntori   26.11.2005   Organizimi i festės tė ditės sė Flamurit me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr.

 

Ngjarje dhe konfernca (2004)

       
         

Emri i ngjarjės/konferencės

 

Data e mbajtjės

 

Pėrshkrimi

         
Festa e ditės sė Flamurit   28.11.2004   Organizimi i festės tė ditės sė Flamurit me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr
Kuvendi i shtatė i rregullt  dhe promovimi i librit "Loti Alpin"   20.11.2004   Mbledhja e Kuvendit tė shtatė tė rregullt  dhe promovimi i librit "Loti Alpin" i autorit Agim Shehu nga Tirana me vendbanim nė Gjenevė.

Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė

 

Informacione lidhur me programin e Tryezės dhe promovimit tė librit

  12.06.2004  

Tryezė e rrumbullakėt nė temat:

- Roli i Lidhjės Shqiptare tė Prizrenit,

- Roli i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,

- Roli i Mėrgatės Shqiptare nė Zvicėr gjatė 25-viteve

- tė fundit nė afirmimin e ēėshtjes sė Kosovės.

- Promovimi i librit “Zvicra Shqipėria ime“

- i autorit Vehbi Skėnderi

Festa e ditės sė ēlirimit tė Kosovės   12.06.2004   Organizimi i festimit tė ditės sė ēlirimit tė Kosovės me bashkėatdhetarėt qė punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr
Takim familjar i BISHZ-sė   16.05.2004   Organizimi i njė takimi familjar me anėtarėt e BISHZ-sė dhe familjarėve tė tyre
Turnir nė futboll tė vogėl   02.05.2004   Organizimi i turnirit tė parė (I) nė futboll tė vogėl me 8 ekipe tė moshave 10-14 vjeēare.