Njoftim dhe ftesė pėr pjesėmarrje me referat apo kumtesė nė Tryezėn e rrumbullakėt tė BISHZ-sė mė 12.06.2010

 

 

Bashkimi i Intelektualėve Shiptarė nė Zvicėr (BISHZ), nė bashkėpunim me anėtarėt e sajė

dhe bashkėpunėtorėt e jashtėm nga mėrgata dhe trojet etnike, ka zhvilluar aktivitete nė

shumė drejtime.

 

Me rastin e 11 vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės,  nė shenjė nderimi dhe respekti ndaj  NATO-sė

nė pėrgjithėsi dhe SHBA-ve nė veēanti, pėr ndihmėn e dhėnė pėr lirinė e Kosovės, si dhe me

rastin e 132 vjetorin e LSH tė Prizrenit, mė 12.06.2010,  nė Solothurn- Zvicėr organizon

Tryezė tė rrumbullakėt,  me kėto tema bosht, qė do tė trajtohen.

 

  • Strukturat e komunikimit ndėrshqiptarė

  • Pozita e opozitės nė Kosovė

 

Ftohen tė interesuarit tė marrin pjesė nė Tryezėn e rrumbullakėt , me punimet e tyre sipas

temave tė zgjedhura.

 

Secili pjesmarrės, e titullon temėn sipas pėrmbajtjes qė trajton nė kuadėr tė temave tė

zgjedhura  nga BISHZ-ja.

 

Pjesėmarrja e potencialit intelektual nė drejtime tė ndryshme profesionale nga mėrgata nė

Zvicėr e mė gjėrė dhe nga trojet etnike, me punimet dhe pėrvojėn e tyre do tė kenė rėndėsi

tė veēantė, nga kėndėvėshtrimi intelektual dhe profesional, lidhur me trajtimin e temave nė

fjalė, si dhe zhvillimin e bashkėpunimin nė vazhdimėsi mes mėrgatės dhe atdheut, nė tė

gjitha drejtimet ku ekzistojnė mundėsit e ndėrsjellta.

 

Tryeza do tė mbahet tė shtunėn, mė 12.06.2010, prej orės 14.00 - 18.00.

 

Adresa:

Berntorstrasse 10

4500 Solothurn-CH

 

Pėr mė shumė tė dhėna kontaktoni:

Abas Fejzullahi  (++41) 078 718 76 45

 

Pjesėmarrja dhe paraqitja e referatit/kumtesės

 

1. Lajmėrimi i pjesėmarrjes dhe paraqitja e emrit tė referatit - kumtesės deri mė

    15.05.2010.

 

2. Dėrgimi i referatit - kumtesės deri mė 25.05.2010, referatet e ardhura pas kėsaj date,

    s`pėrfshihen nė program.

 

3. Paraqitja e tė interesuarve vetėm pėr pjesmarrje, pėr sigurimin e vendeve duhet bėrė

    deri mė 06.06 2009.

  

Luteni qė informatat lidhur me pikat 1-2 dhe 3 t'i dėrgoni pėrmes adresės elektronike nė

vijim.

 

E-Mail:     abas.fejzullahi@bishz.ch

                afejzullahi@yahoo.com

                abas_fejzullahi@hotmail.com

 

Internet: http://www.bishz.ch

 

Me respekt

Abas Fejzullahi, kryetar

03.04.2010