Njoftim dhe ftesė pėr pjesėmarrje me referat apo kumtesė nė Tryezėn e rrumbullakėt tė BISHZ-sė mė 13.06.2009

 

 

Bashkimi i Intelektualėve Shiptarė nė Zvicėr (BISHZ), nė bashkėpunim me anėtarėt e sajė

dhe bashkėpunėtorėt e jashtėm nga mėrgata dhe atdheu, ka zhvilluar aktivitete nė shumė

drejtime.

 

Me rastin e 10 vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės,  nė shenjė nderimi dhe respekti ndaj  NATO-sė

nė pėrgjithėsi dhe SHBA-sė nė veēanti, pėr ndihmėn e dhėnė  si dhe me rastin e 131 vjetorin

e LSH tė Prizrenit, mė 13.06.2009,  nė Yverdon-les-bains - Zvicėr organizon Tryezė tė

rrumbullakėt me temat bosht:

 

  • KOSOVA 1999-2009: udhėheqja nga ndėrkombėtarėt dhe vendorėt-Pėrgjegjėsitė.

  • Pavarėsia dhe realiteti nė Kosovė.

  • Arsimi nė Kosovė: probleme dhe perspektiva.

  • Roli i AKM dhe i AKP-sė nė Kosovė, privatizimi dhe mėrgata.

  • Lidhjet e mėrgimtarėve me Atdheun.

 

Ftohen tė interesuarit tė marrin pjesė nė Tryezėn e rrumbullakėt , me punimet e tyre sipas

temave tė paraqitura.

 

Pjesėmarrja e potencialit intelektual dhe studentor nė drejtime tė ndryshme profesionale

nga mėrgata nė Zvicėr  e mė gjėrė dhe nga atdheu, me punimet dhe pėrvojėn e tyre do tė

kenė rėndėsin e veēantė, nga kėndėvėshtrimi intelektual dhe profesional i BISHZ ,lidhur

me trajtimin e temave nė fjalė, si dhe zhvillimin e bashkėpunimin nė vazhdimsi me

mėrgatėn dhe atdheun nė tė gjitha drejtimet ku ekzistojnė mundėsit e ndėrsjellta.

 

Tryeza do tė mbahet tė shtunėn, mė 13 .06.2009, prej orės 14.00 deri nė 18.00. 

Adresa e saktė e vendmbajtės:

 ''Kalaja'' rue de la Plaine 52 

Yverdon-les-bains

 Nr, kontaktues i lokalit: 024 534 06 92

 

Pjesėmarrja dhe paraqitja e referatit/kumtesės

 

1. Lajmėrimi i pjesėmarrjes dhe paraqitja e emrit tė referatit/kumtesės deri mė 30.05.2009.

 

2. Dėrgimi i referatit/kumtesės deri mė 02.06 2009, kumtesat e arrijtura pas kėsaj date     

s`pėrfshihen nė program.

 

3.Paraqitja e tė interesuarve  vetėm pėr pjesmarrje, pėr  sigurimin e vendeve duhet bėrė

deri mė 06.06 2009.

 

Luteni qė informatat lidhur me pikat 1-2 dhe 3 t'i dėrgoni pėrmes adresės elektronike nė vijim

 

E-Mail:     abas.fejzullahi@bishz.ch

                afejzullahi@yahoo.com

                abas_fejzullahi@hotmail.com

 

Internet: http://www.bishz.ch

 

Telefon:  078 718 76 45

 

Me respekt

Abas Fejzullahi, kryetar