Abas Fejzullahi
 
Sekretar i Shoqatės
 
Jetėshkrim:
 

Ka lindur mė 15 Prill 1946 nė Shupkovc tė Mitrovicės, Republika e Kosovės. Shkollėn fillore e ka kryer nė Mitrovicė nė vitin 1961, kurse Gjimnazin, drejtimi Gjuhėsor nė vitin 1966. Nė vitin 1967 ka kryer rikualifikimin pėr Mėsues nė Shkollėn Normale nė Prizren, kurse nė vitin 1978 ka kryer Shkollėn e Lartė Pedagogjike nė Prizren. Nė periudhėn 1967-1981 ka punuar si mėsuses nė vende tė ndryshme tė Bashkisė sė Prizrenit dhe Sharrit. Si mėsues i mėsimit klasor pėr Shkollėn Fillore nė Bresanė tė Sharrit, pėr Shkollėn Fillore Arbanesh Hoqa e Qytetit Prizren, pėr Shkollėn Fillore nė fshatin Mushnikovė nė Sreckė tė Prizrenit. Nė periudhėn 1981-1990, ka punuar si njehėsues i normės nė Industrin e Tekstilit “Printeks” nė Prizren.

Nė periudhėn 1996 – 2000 ka qenė i strehuar si azilkėrkues nė Zvicėr nė Kantonin e Solothurnit. Gjatė kėsaj periudhe ka punuar nė projektin “Migrants” tė Entit Federal tė Shėndetsisė Zvicėrane si ligjėrues dhe ka mbajur ligjėrata nė Klubet sportive shqiptare, nė shoqata dhe strehimoret pėr refugjatė dhe azilkėrkues shqiptarė nė Zvicėr nė temat: Parandalimi i Sidės dhe Varėsit; Drogat legale dhe ilegale; Parandalimi i pirjės sė duahanit. Nė kėtė fushė, gjatė kėsaj periudhe tė punės, nė shtypin e kohės ka botuar pesė artikuj. Prej janarit 1999 e deri nė maj 2000, ka punuar si mėsimdhėnės nė CARITAS tė Zvicrės nė Solothurn pėr projektin shkollor “Dituria” pėr fėmijėt e ardhur nga Kosova.

Nė muajin qershor tė vitit 2000 ėshtė kthyer vullnetarisht nė Kosovė. Prej dhjetorit 2000 e deri nė shkurt tė vitit 2002 ka punuar si drejtor nė Shkollėn Fillore “Mushnikova” nė Mushnikovė tė Prizrenit. Prej muajit shkurt tė vitit 2002 pėrsėri jeton dhe punon nė Zvicėr.

Abas Fejzullahi ėshtė veprimtar i shquar dhe ka pėrvojė shumėvjeēare nė arsimin fillor dhe nė organizim. Ėshtė themelues dhe pėrgjegjės kryesor i shoqatės humanitare “Familja ndihmon Familjen”. Nė periudhėn 2001-2003 ka qenė kėshilltar i BISHZ-sė, kurse aktualisht ėshtė sekretar i BISHZ-sė, si dhe udhėheqės i seksionit pėr kulturė dhe seksionit pėr ēėshtje sociale-integrim tė BISHZ-sė.

 

Abas Fejzullahi
BISHZ – VAIS – UIAS
Bahnstrase 92
CH-3008 Bern
Schweiz

 
Mob: 078 718 7645
E-mail:
abas.fejzullahi@hotmail.ch