Adnan Mehmeti
 
Kėshilltar i Shoqatės
 
Jetėshkrim:
 

Ka lindur mė 15 gusht 1958 nė Rahovicė tė Preshevės, Republika e Kosovės. Shkollėn fillore e ka kryer nė vitin 1973 nė vendlindje, kurse Gjimnazin nė Preshevė nė vitin 1977. Nė vitin 1979 ėshtė regjistruar nė Fakultetin e Gjeografisė tė Universitetit tė Prishtinės dhe pas tre viteve i ka ndėrprerė studimet.

 

Nė mars tė vitit 1982 kalon me punė nė Zvicėr nė Amriswil tė kantonit Thurgau, nė qershor tė vitit 1986 vazhdon punėn nė Bern. Qė atėherė e deri mė tani, ka punuar pėr firma tė ndryshme nė Zvicėr. Si punėtor pėr firmat: “Berna Roof AG“, “Aare Dach AG“, “M. Schaerer AG”, “Ascom Autelca AG”, si teknikė i informatikės, “Bizzozero/Tecton AG“, “Grize Unternehmungen AG“. Aktualisht punon pėr firmėn “Berna Roof AG“ nė Bern dhe paralelisht zhvillon projekte tė vogėla dhe tė mesme nė lėmin e informatikės pėr klientė tė ndryshėm.

 

Paralelisht me punėn e tij, nė periudhėn 1994-1997, ka kryer shkollimin e mėtejshėm pėr Informatikė nė Qendrėn Shkollore pėr Arsimim Profesional (CISAP) nė Bernė, dhe ka fituar titullin PC-Specialist dhe Programer.

 

Adnan Mehmeti ka pėrvojė tė mirė nė lėmin e informatikės. Nė periudhėn 1997-2001 ka qenė administrator i BISHZ-sė, kurse nė periudhėn 2001-2003 ėshtė zgjedhur kėshilltarė i BISHZ-sė. Aktualisht ėshtė kėshilltar i Shoqatės, zėnvendėsudhėheqės i seksionit pėr veprimtari botuese, formėsues kompjuterik i revistės shkencore "Bashkimi" , fomėsues i Web-faqės sė BISHZ-sė, Administrator dhe kryetar i Komisionit tė kontroll-revizionit tė Shoqatės. Interesi i tij aktual ėshtė nė pėrpunimin elektronik tė tė dhėnave, instalimet hardverike dhe softverike tė sistemeve tė hapura, shėrbimet pėrmes internetit, sistemet operative.

 

Adnan Mehmeti
BISHZ – VAIS – UIAS
Bleichestrasse 55
CH-3066 Stettlen - Bern
Schweiz

 
Mob: 079 239 97 40
E-
mail: adnan.mehmeti@bluewin.ch