Dr. sc. Ahmet Xhigoli
 
Kryetar i Shoqatės
 
Jetėshkrim:
 

Ka lindur mė 4.8.1958 nė Bardh tė Madh (Prishtinė), Republika e Kosovės. Shkollėn e mesme teknike e ka kryer nė Prishtinė nė vitin 1976, kurse Fakultetin Elektroteknik nė Zagreb, Kroaci, drejtimi i Telekomunikacionit dhe Informatikės nė vitin 1980. Nė vitin 1983 ka magjistruar nė fushėn e elektronikės, drejtimi i telekomunikacionit dhe informatikės, kurse nė vitin 1989 ka doktorruar nė fushėn e elektroteknikės nė tė njejtin fakultet. Pas kryerjes sė studimeve ka punuar si inxinier nė zhvillim pėr firmėn telekomunukuese “Teslla-Ericsson“ nė Zagreb, Koroaci. Pastaj 10 vjet ka shėrbyer, si asistent, ligjėrues dhe docent pėr Fakultetin Elektroteknik tė Univesritetit tė Kosovės nė Prishtinė. Nė vitin 1985 ka fituar bursėn dy mujore tė Qeverisė Gjermane pėr mėsimin e gjuhės gjermane nė Berlin, nė periudhėn 1986-1988 bursėn "Monbusho" tė Qeverisė Japoneze pėr specializim tė mėtejshėm nė fushėn e telekomunikacionit nė Fakultetin Elektroteknik tė Universitetit tė Tokios nė Japoni, kurse nė vitin 1989 nė periudhėn prej tre muajėve, dr. Xhigoli ka qėndruar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė statusin e ligjėruesit-vizitor, nė Fakultetin e Shkencave Kompjuterike tė Universitetit tė Kalifornisė nė Los Angelos (UCLA). Nė gusht tė vitit 1990 kalon me punė nė Zvicėr. Prej vitit 1990 e deri mė tani, ka punuar pėr firma tė ndryshme nė Zvicėr. Si inxhinier nė zhvillim pėr “Ascom“ nė Solothurn, si ligjėrues pėr “Qendrėn italo-zvicerane pėr arsimim profesional (CISAP)“ nė Bernė, ku edhe tani punon, si sistem inxhinier pėr firmat “Gruppe für Angewandte Informatik AG“,“Schweizerische Bundes Bahnen (SBB)“, “ATAG debis Informatik“ nė Bernė, dhe aktualisht punon si inxhinier-Telecom Specialist pėr “T-Systems Schweiz AG“ nė Zollikofen-Bernė.

Ahmet Xhigoli ka pėrvojė shumė vjeēare si inxhinier, pedagog dhe hulumtues nė fushėn e telekomunikacionit dhe informatikės. Ėshtė autor i dhjetra punimeve shkencore dhe projekteve profesionale nga fusha e telekomunikacionit, dy dispencave pėr studentė tė Fakultetit Elektroteknik nė Prishtinė dhe gjashtė dispencave nga fusha e informatikės. Ėshtė udhėheqės i arsimimit tė shqiptarėve nė shkollėn CISAP/Formazione nė Bernė. Bashkėpunon me Universitetin e Prishtinės, dhe Universitetin e Zagrebit. Ėshtė anėtar i shoqatės profesionale IEEE. Aktualisht ėshtė kryetar i BISHZ-sė, kryeradaktor i revistės shkencore "Bashkimi" tė cilėn e ka inicuar nė vitin 2000, si dhe udhėheqės i seksionit pėr veprimtari botuese tė BISHZ-sė.

Interesi i tij partikular ėshtė nė komandimin dhe udhėheqjėn e rrjetėve telekomunikues, teorinė e komunikacionit, sistemet komutuese, rrjetat kompjuterike, transmetimi i tė dhėnave.

 

Ahmet Xhigoli
BISHZ – VAIS – UIAS
Bahnstrase 92
CH-3008 Bern
Schweiz

 
Mob: 079 311 47 80
E-mail: Ahmet.Xhigoli@swisscom.ch