Besim Gerxhaliu
 
Sekretar i Shoqatės
 
Jetėshkrim:
 

Ka lindur mė 2 janar 1966 nė Vushtrri, Republika e Kosovės. Shkollėn fillore e ka kryer nė vitin 1979 nė vendlindje, kurse shkollėn e mesme teknike nė Prishtinė nė vitin 1983. Nė periudhėn 1985-1991 ka studiuar nė Fakultetin Elektroteknik, drejtimi i Energjetikės, tė Universitetit tė Prishtinės, ku edhe ka absolvuar. Prej shtatorit tė vitit 1991 kalon me punė nė Zvicėr. Prej atėherė e deri mė tani, ka punuar si teknik i elektronikės dhe informatikės pėr firma tė ndryshme nė Kanton tė Bernės. Aktualisht punon si IT-Supporter pėr firmėn T-Systems Schweiz AG nė Zollikofen-Bernė.

 

Paralelisht me punėn e tij, nė periudhėn 1995-1999 ka kryer shkollimin profesional pėr Elektronikė nė Biel, nė periudhėn 1999-2000 ka kryer shkollimin e mėtejshėm pėr Informatikė dhe ka fituar titullin PC-Supporter SIZ, kurse nė periudhėn 2002-2005 ka kryer kurse tė specializuara (MCSE) pėr administrator pėr sistemin operativ Windows 2000 dhe pėr rrjetat kompjuterike Nowell Nettware (NW6) si dhe kurse tė tjera tė ngjashme nė vazhdimėsi.

 

Besim Gėrxhaliu ka pėrvojė tė mirė nė lėmenjtė e informatikės dhe elektronikės zbatuese industriale. Ėshtė kėshilltar i BISHZ-sė  dhe  udhėheqės i seksionit pėr pėrkthime pėr gjermanisht dhe anglisht.

Interesi i tij aktual ėshtė nė administrimin e sitemeve tė hapura tė tipit Client-Server, teknikėn e shpėrndrajės softverike pėr platforma informatike, dhe sistemet mbrojtėse kundėr viruesėve.

 

Besim Gerxhaliu
BISHZ – VAIS – UIAS
Bahnstrase 92
CH-3008 Bern
Schweiz

 
Mob: 078 922 1099
E-
mail: miseb@gmx.ch