Ismet Rexhaj
 
Arkėtar i Shoqatės
 
Jetėshkrim:
 

Ka lindur nė vitin 1958 nė Alba e Vogėl tė Pejės, Republika e Kosovės. Shkollėn fillore e ka kryer nė vendlindje nė vitin 1973,  kurse tė mesmen Normalen nė Pejė nė vitin 1978. Nė tė njejtin vit ėshtė regjistruar nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Prishtinės, drejtimi Gjuha Angleze. Pas tre viteve i ka ndėrprerė studimet dhe ka kaluar me punė nė Zvicėr. Nė periudhėn 1981-1987 ka punuar si punėtor pėr firma tė ndryshme nė Regjion tė Bernės. Prej vitit 1988 kalon me punė nė SBB nė Bernė, dhe deri mė tani ka punuar nė vende tė ndryshme tė punės, punėtor, vizaztues teknik, kurse prej vitit 1999 ka punuar dhe aktualisht punon si sekretar nė divizionin e  Infrastrukturės tė SBB-sė. Nė periudhėn 1994–1995, me sukses ka kryer shkollimin njėvjeēar pėr Informatikė nė Qendrėn Shkollore pėr Arsimim Profesional (CISAP) nė Bernė, dhe ka fituar titullin Operator profesional pėr kompjuter personal. Nė periudhėn 1996–1997, ka kryer shkollimin e mėtejshėm pėr vizatues teknik (CAD), kurse nė periudhėn 1997–1999 ka vijuar kurse plotėsuse tė tjera nė fushėn e pėrpunimit elektronik tė tė dhėnave.

Nė periudhėn 1997-1999 ka qenė administrator i BISHZ-sė, kurse nė periudhėn 1999-2003 arkėtar i BISHZ-sė. Aktualisht ėshtė arkėtar i Shoqatės dhe udhėheqės i seksionit pėr ekonomi tė Shoqatės.

 

Ismet Rexhaj
BISHZ – VAIS – UIAS
Bahnstrase 92
CH-3008 Bern
Schweiz

 
Mob: 079 593 3917
E-
mail: ismet.rexhaj@bishz.ch