Inxh. i dipl. Sinollah Shehu
 
Nėnkryetar i Shoqatės
 
Jetėshkrim:
 

Ka lindur mė 30 nėntor 1957 nė Gjakovė, Republika e Kosovės. Shkollėn fillore e ka kryer mė 1972, kurse shkollėn e mesme teknike mė 1976 nė Gjakovė. Ka diplomuar nė Fakultetin e Makinerisė dhe Ndėrtimit tė Anijeve tė Universitetit tė Zagrebit nė vitin 1986. Pas diplomimit ka punuar si udhėheqės nė zhvillim Teknik pėr firmėn Emin Duraku nė Gjakovė. Nė vitin 1986/87 ndodhet nė Firencė tė Italis per Specializim – Paisjet nė Impregnim Prej janarit tė vitit 1990 kalon me punė nė Zvicėr. Nė periudhėn 1990–1992, inxh. Shehu ka punuar si udhėheqės i grupit projektues i paisjeve tė impregnimit me vakum nė firmėn Caratsch AG, kurse nė periudhėn 1992-1997 si udhėheqės i projekteve nė konstrukcionet mekanike pėr firmėn MSE Metall und Stahlbau AG. Prej vitit 1997 e deri mė tani, inxh. Shehu ushtron veprimtrai tė pavarur nė lėmin e ndėrtimeve tė konstrukcioneve mekanike–metalike. Flet gjuhen Angleze, Gjermane, Italiane dhe Kroate.
Nė periudhėn 1999-2001 ka qenė sekretar i BISHZ-sė, kurse nė periudhėn 2001-2003 nėnkryetar i BISHZ-sė. Aktualisht ėshtė nėnkryetar i BISHZ-sė, udhėheqės i seksionit pėr teknikė tė BISHZ-sė dhe anėtar i Kėshillit redaktues tė revistės shkencore "Bashkimi".

 

Sinollah Shehu
BISHZ – VAIS – UIAS
Bahnstrase 92
CH-3008 Bern
Schweiz

 
Mob: 079 432 6001
E-mail: sinollah.shehu@bishz.ch