Dr. Xhevat Salihu
 
Kėshilltar i Shoqatės
 
Jetėshkrim:
 

Ka lindur mė 11 Maj 1954 nė Ranatovc tė Preshevės, Republika e Kosovės. Gjimnazin e ka kryer nė Kumanovė, kurse Fakultetin e Mjekėsisė nė Prishtinė. Stazhin e ka kryer nė Qendrėn Medicinale nė Kumanovė dhe nė Klinikat e Fakultetit tė Mjekėsisė nė Shkup. Prej vitit 1985 ka punuar nė Shėrbimin e Ndihmės  sė  Shpejtė dhe Urgjencave, kurse nė periudhėn 1986-1990 ka punuar nė Dispanserin e Mjekėsisė Shkollore nė Kumanovė. Prej vitit 1990 vendoset nė Zvicėr. Ka punuar nė Spitalin Psikiatrik nė Monthey, nė Spitalin Regjional tė Martignit, nė repartin e sėmundjeve interne; si kėshilltar shėndetėsor pėr firmėn Aldero-Diffusion nė Aigle, aktualisht punon si Webmaster nė informatikė mjekėsore pėr Institutet e Valisit Qendror. Paralelisht me punėn e tij, nė periudhėn kohore 1992-1994 ka kryer dy kurse nga akupunktura nė Gjenevė, ndėrsa nė periudhėn 1999-2001 ka kryer  shkollimin e mėtejshėm tė organizuar nga Ministria e Shėndetėsisė Zvicerane. Po ashtu ka kryer specializimin pėr teknikėn e laserit dhe pėrdorimin e tij nė mjekėsi.

 

Dr. Xh. Salihu ėshtė veprimtar i shquar dhe ka pėrvojė shumėvjeēare nė organizim. Nė periudhėn 1999-2001 ka qenė nėnkryetar i BISHZ-sė, kurse nė periudhėn 2001-2003 kryetar i BISHZ-sė. Aktualisht ėshtė kėshilltar i BISHZ-sė, udhėheqės i seksionit pėr shėndetėsi tė BISHZ-sė dhe anėtar i Kėshillit redaktues tė revistės shkencore "Bashkimi".  Interesi i tij aktual ėshtė nė lėminė e akupunkturės, kardiologjisė preventive dhe informatikės mjekėsore.

 

Xhevat Salihu
BISHZ – VAIS – UIAS
Bahnstrase 92
CH-3008 Bern
Schweiz

 
Tel: 027 203 2249
E-
mail:  xhevat.salihu@bishz.ch