Lista e projekteve aktuale dhe projekteve tė kryera

 

Nr.

Emri i projektit

.

1.

Preventiva e varėsisė (keqpėrdorimit tė drogave) dhe Sidės nė klubet sportive shqiptare nė Zvicėr

2.

Sistemi informativ i BISHZ-sė

3.

Baza e tė dhėnave tė shqiptarėve nė Zvicėr

4.

Internet

5.

Evidenca e anėtarėve tė BISHZ-sė me Programin Access

 

 

 

 

1.

1.  Preventiva e varėsisė (keqpėrdorimit tė drogave) dhe Sidės nė klubet sportive shqiptare nė Zvicėr (“Aids- und Suchtprävention bei den albanischen Jugendlichen unter besonderer Berücksichtigung der Sportvereine in der Schweiz”)

 

 Pėrshkrimi i projektit

 

Projekti “Preventiva e varėsisė (keqpėrdorimit tė drogave) dhe Sidės nė klubet sportive shqiptare nė Zvicėr” paraqet njė pjesė tė projektit kryesor “Migrants“ ka pasur pėr qėllim informimin e drejtpėrdrejtė tė rinisė me temat: Sida, Drogat dhe Shėndeti; Senzibilizimi dhe ngritja e vetėdijės lidhur me kėtė problematikė; Njoftimi dhe sqarimi me preventivėn, terapinė, kujdesin dhe ndihmėn; Nxitja e bisedės brenda familjės apo shoqėrisė shqiptare/shoqatat sportive, kulturore; Shkollimin dhe aftėsimin e mediatorėve tė rinjė tė preventivės. Projekti i ėshtė dedikuar klubeve sportive shqiptare nė Zvicėr. Realizimi i tij bazohet nė zhvillimin e 25 ligjėratave lidhur me kėtė problematikė; dy seminareve pėr shkollimin dhe aftėsimin e mediatorėve tė rinjė pėr preventivėn e Sidės dhe Drogave; zhvillimin e bashkėpunimit me institucionet qė mirren me problematikėn e Drogės dhe Sidės nė vendlindje; ftuarjėn e ekspertėve shqiptarė nga Kosova; zhvillimin e njė tribune profesionale nė Bernė dhe dy tribunave publike, njė nė Basel dhe njė nė Cyrih; dhe nė fund themelimin e njė grupi–bėrthamė i cili mėtutje do tė mirret me problematikėn e preventivės pėr popullatėn shqiptare nė Zvicėr nė bashkėpunim me institucionet vendore dhe kosovare. Realizimi i projektit ka zgjatė 19 muaj. Projekti  ka filluar mė 01.12.1998, kurse ka pėrfunduar mė 30.06.2000. Realizimin e projektit e ka financuar Enti Federativ pėr Shėndetėsi  i  Zvicrės (BAG). / axh /

kthehu

 

 

 

2.

2.  Sistemi informativ i BISHZ-sė

 

Pėrshkrimi i projektit:

 

Sistemi informativ i BISHZ-sė, paraqet njė sistem informativ tė shpejt dhe jo tė komplikuar pėr pėrpunim tė tė dhėnave, bazė e tė dhėnave me maska pyetėse dhe mundėsi tė raporteve, pėr nevojat e shoqatės. Projekti pėrbėhet prej dy pjesėve. Pjesa e parė pėrfshinė ndėrtimin e infrastrukturės sė kompjuterėve pesonal, d.m.th. ndėrtimin e rrjetit komunikues tė BISHZ-se tė tipit Client-Server, instalimin e pajisjeve tė nevojshme hardverike dhe programeve softverike. Pjesa e dytė pėrfshinė ndėrtimin e bazės tė tė dhėnave. Tė dhėnat burimore tė pėrgatitura nė bazėn e tė dhėnave tė kėtij sistemi informativ janė tė ndara nė katėr module:

Moduli 1 – Adressat:  adresat, numrat telefonik dhe njė pėrshkrim i shkurtė i institucioneve dhe organeve: qeveritė e komunave, qeveritė e kantoneve, zyret  e rėndėsishme dhe vendet nė qeverinė e federatės, komisionet nė komuna, shoqatat, shkollat, klinikat, spitalet, qendrat kulturore, bibliotekat;

Moduli 2 – Tė dhėnat e pėrgjithėshme statistikore: migrimi i popullsisė shqiptare sipas komunave-kantoneve,  tė dhėna tjera tė rėndėsishme;

Moduli 3 - Industria, zejtaria, bujqėsia (tė dhėnat aktuale); dhe

Moduli 4 - Kultura, turismi dhe sporti, programet vjetore tė aktiviteteve kulturore, turistike, sportive. Realizimin e projektit e ka financuar BISHZ-ja. / axh /

kthehu

 

 

 

3.

3.  BAZA-SH - Baza e tė dhėnave tė Shqiptarėve nė Zvicėr

 

Pėrshkrimi i projektit

 

Projekti "BAZA-SH", baza e tė dhėnave tė shqiptarėve nė Zvicėr, paraqet grumbullimin e tė dhėnave tė shqiptarėve, tė nxjerrura nga disku kompakt i telefonave tė lėshuar nga Swisscom, nė njė bazė tė posaēme tė tė dhėnave. Struktura e tė dhėnave tė nxjerruara pėrfshinė emrin, mbiemrin, adresėn (rruga, numri i rrugės, numri i postės, vendi), numri i telefonit, numri i faksit, numri i telefonit mobil dhe profesionin e personit tė caktuar. Tė dhėnat janė tė radhitura sipas alfabetit. Pėrpunimi elektronik i tyre ėshtė bėrė me programin Excel, ndėrsa forma  e shtypjes sė tė dhėnave nė letėr me programin Winword. Rrethina zhvilluese pėr kėtė projekt ėshtė Windows 95 dhe MS-Office. Nė bazėn “BAZA-SH” janė grumbulluar afėr 20’000 adresa tė shqiptarėve nė Zvicėr.  Projekti ka filluar nė maj, kurse ka pėrfunduar nė dhjetor tė vitit 1998. Realizimin e projektit e ka financuar BISHZ-ja. / am /

kthehu

 

 

 

4.

4.  Internet

 

Pėrshkrimi i projektit

 

Projekti "Internet" paraqet ndėrtimin e faqės World Wide Web (www pėr nevojat e BISHZ-sė. Pėrmes kėsaj faqe, BISHZ i publikon tė gjitha informatat e rėndėsishme tė saj. Realizimin e projektit e ka financuar BISHZ-ja. / AM, LLB, SHR /

kthehu

 

 

 

5.

5.  Evidenca e anėtarėve tė BISHZ-sė me programin Access

 

Pėrshkrimi i projektit

 

Projekti “Evidenca e anėtarėve tė BISHZ-sė me Programin Access“, paraqet ndėrtimin e njė maske tė pėrshtatshme (nėn maskave-formularė dhe krijimin e pytėsorėve) pėr evidencėn e tė dhėnave tė anėtarėve tė BISHZ-sė. Programi mundėson kėrkim tė shpejt tė tė dhėnave dhe shtypjen e tyre nė formė tė formularit apo nė formė tabelare. Projekti ka filluar mė 30 shtator, kurse ka pėrfunduar mė 15 nėntor tė vitit 1998. Realizimin e projektit e ka financuar BISHZ-ja. / shr /

kthehu