Promovimet

 

Nr.

Emri i promovimit

1.

Promovimi i librit  "Rekuiem pėr veten"  tė Shaip Beqirit

2.

Promovimi i Revistės shkencore, kulturore, artistike dhe sportive tė BISHZ-sė,“Bashkimi“

3.

Promovimi i Librit tė Esat Stavileci “Kosova nėn administrimin ndėrkombėtar"

4.

Promovimi i Librit tė Pjetėr Arbnori “Lufta pėr tė mbetur njeri "

5.

Promovimi i Librit tė Ramush Haradinaj ”Paqja e Gjeneralit"

6.

Promovimi i pesė vėllimeve me titull “E Djathta Shqiptare nė mbrojtje tė Shqipėrisė Etnike"

tė grup-autorėsh shqiptarė, mė 05.05.2007

 

 

 

 

1.

1. Promovimi i librit  "Rekuiem pėr veten"  tė Shaip Beqirit

 

Pėrshkrimi i promovimit:

 

Mė 01.05.1998, BISHZ-ja sė bashku me shtėpin botuese "Gjon Buzuku" e Prishtinės kanė organizuar promovimin e librit "Rekuiem pėr veten" tė shkrimtarit tė shquar Shaip Beqirit. Promvimi ėshtė organizuar nė lokalet e panairit ndėrkombėtar tė librit nė Gjenevė. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

2.

2. Promovimi i Revistės shkencore, kulturore, artistike dhe sportive tė BISHZ-sė,“Bashkimi“

 

Pėrshkrimi i promovimit:

 

Mė 01.04.2000 nė lokalet e Qendrės Shqiptare nė Bernė ėshtė bėrė promovimi i numrit tė parė tė Revistės shkencore, kulturore, artistike dhe sportive tė BISHZ-sė “Bashkimi”. Me kėtė rast, kryeredaktori i revistės dr.sc. Ahmet Xhigoli i pėrshėndeti tė pranishmit dhe bėri paraqitjėn e anėtarėve tė Redaksisė dhe pastaj tė pranishmit u ftuan nė njė koktej rasti. Numri i parė u prit jashtėzakonisht mirė nga intelektualėt e pranishėm nė kėtė ceremeoni. Pėr nivelin shkencorė e profesional dhe formėsimin e revistės, morrėm lavdata nga shumė personalitete. Numri i pjesėmarrėsve ishte rreth. 50. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

3.

3. Promovimi i Librit tė Esat Stavileci “Kosova nėn administrimin ndėrkombėtar"

 

Pėrshkrimi i promovimit:

 

Mė 23.09.2000, BISHZ-ja sėbashku me Kėshillimorėn Shqiptare nė Basel kanė organizuar promovimin e librit “Kosova nėn administrimin ndėrkombėtar" i prof. dr. Esat Stavileci. Promovimi ėshtė mbajtur nė lokalet e hotelit Hilton nė Basel. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

4.

4. Promovimi i Librit tė Pjetėr Arbnori “Lufta pėr tė mbetur njeri "

 

Pėrshkrimi i promovimit:

 

Mė 23.09.2000, BISHZ-ja sėbashku me Kėshillimorėn Shqiptare nė Basel kanė organizuar promovimin e librit “Lufta pėr tė mbetur njeri" i Pjetėr Arbnori. Promovimi ėshtė mbajtur nė lokalet e hotelit Hilton nė Basel. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

5.

5. Promovimi i Librit tė Ramush Haradinaj ”Paqja e Gjeneralit"

 

Pėrshkrimi i promovimit:

 

Mė 18.08.2001 nė Schlieren tė Zürich-ut, BISHZ-ja ka bėrė promovimin e librit tė Ramush Haradinaj ”Paqja e Gjeneralit". Pjesėmarrės nė kėtė promovim ishin rreth 400 persona. Promovimi u pėrcjell me jehonė tė madhe nė mediat e shkruara dhe ato elektronike. /axh/

 

kthehu

 

 

 

 

 

5.

6. Promovimi i pesė vėllimeve me titull “E Djathta Shqiptare nė mbrojtje tė Shqipėrisė Etnike"

    tė grup-autorėsh shqiptarė, mė 05.05.2007

 

Pėrshkrimi i promovimit:

 

I njoftojmė dhe njėherit i ftojmė tė interesuarit qė tė marrin pjesė nė promovimin e pesė vėllimeve me titull “E Djathta Shqiptare nė mbrojtje tė Shqipėrisė Etnike" tė grup-autorėsh shqiptarė, qė organizon BISHZ nė bashkėpunim me Lidhjen e Arsimtarėve dhe Prindėrve Shqiptarė (LAPSH) tė Gjenevės dhe me Kėshillin Organizues pėr Ndriqimin e Historisė Shqiptare (KONHSH). Nė promovim do tė marrin pjesė, veprimtarė, intelektualė shqiptarė dhe zvicėran, dhe gazetarė nga Zvicra dhe trevat shqiptare. Vėllimet e pėrmendura tė shkruara nė gjithsej 2006 faqe janė botuar nga Shtėpia Botuese “Lumbardhi” nga Prizreni.

 

Promovimi i vėllimeve do tė organizohet nė dy pjesė, tė shtunėn mė 5 maj 2007 nė Gjenevė, sipas programit tė bashkangjitur.

 

Pjesa e parė e promovimit mbahet prej orės 14.30 deri nė ora 16.00 nė Panairin e Librit “PALEXPO” nė Gjenevė, Stenda L, Shtėpia pėr shpėrndarjen e Librit “Botimpex“ nga Tirana, me ē’rast do tė flasin ligjėrues tė ndryshėm.

 

Pjesa e dytė e promovimit, me vėshtrimet e ligjėruesve nga BISHZ-sė, bashkėpunėtorėt e saj dhe nga KONOSH mbahet prej orės 18.00 deri nė ora 19.30 nė lokalet e Universitetit Popullor Shqiptar nė Gjenevė (Adresa: 112, rue de Lyon, 1211 Genčve 13). Nė kėtė pjesė, pėrveē referimeve, do tė keni kėnaqėsinė tė shprehni mendimet tuaja pėrmes njė debati tė hapur me bashkėkombas shqiptarė pėr rrugėt, kahjet dhe mundėsitė tė cilat qojnė drejt bashkimit kombėtar me tė Djathtėn Shqiptare drejt Shqipėrisė Etnike. Mbrėmja do tė freskohet me pika tė ndryshme argėtuese nga artistėt tanė prezentė. /axh/

 

Dr. Sc. Ahmet Xhigoli, kryetar - Bernė, 29 prill 2007

 

kthehu