Shfaqjet

 

Nr.

Emri i shfaqjės

 

1.

Ditėt e filmit Shqiptarė nė Zvicėr

 

 

 

 

 

1. Ditėt e filmit Shqiptarė nė Zvicėr

 

Pėrshkrimi i shfaqjės:

 

Nė perudhėn prej dy javėve, java e fundit tė muajit nėntor dhe java e parė e muajit dhjetor tė vitit 1998, BISHZ ka organizuar Ditėt e filmit shqiptarė nė Zvicėr, me pjesėmarjen e Artistes sė popullit Tinka Kurti, si dhe me poeteshėn Natasha Lako. Nė kėto takime publikut shqiptarė, nė tri seanca tė ndryshme pėrmes viedeo projeksionit i janė paraqitur: “Dokumentare historike, Shqipėria e parė nga tė tjerė nėn kėndėvėshtrimin e artit“; “Kronika historike, figura tė ekranit dhe tė teatrit (Tinka Kurti) nė realizime tė ndryshme “; “Filmi artistik Prilli i thyer, skenar Ismail Kadare, regjisor Kujtim Cashku“; “Bisedė me Artisten e popullit Tinka Kurti“. Shfaqjet janė dhėnė mė 27.11.1998 nė lokalet e Universitstit Popullor Shqiptar (UPSH) nė Gjenevė, mė 01.12.1998 nė lokalet e kubit Shqiptar Kosova nė Adliswil dhe mė 05.12.1998 nė lokalet e hotelit Löwen nė Münsingen. /axh/

 

kthehu