Tribunat

 

Nr.

Emri i tribunės

 

1.

Kosova dhe shqiptarėt nė mediat europiane

2.

Ligjėratė pėr kulturė shqiptare tė udhėhequr nga Prof. dr. Peter Bartl nga Universiteti i Munihut, Gjermani dhe Lolita Poda (UNI FR / BISHZ)

3.

Ligjėratė pėr kulturė shqiptare tė udhėhequr nga Prof. dr. Robert Elsie, Gjermani dhe Lolita Poda (UNI FR / BISHZ)

4.

Parandalimi i SIDA-s dhe varshmėrisė tek tė rinjtė shqiptarė, me theks tė vecantė nė klubet sportive (Tribunė profesionale)

5.

Problemi i SIDA-s dhe Narkomanisė nė Kosovė dhe nė Zvicėr (Tribuna e parė publike)

6.

Problemi i SIDA-s dhe Narkomanisė nė Kosovė dhe nė Zvicėr (Tribuna e dytė publike)

7.

Aktualitete politike shqiptare (Tribuna e parė)

8.

Aktualitete politike shqiptare (Tribuna e dytė)

 

 

 

 

 

1.

1. Kosova dhe shqiptarėt nė mediat europiane

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 20.06.1998, BISHZ-ja ka organizuar tribunėn e parė me titull “Kosova dhe shqiptarėt nė mediat europiane“ Tribuna ėshtė mbajtur nė lokalet e shėpisė popullore („“vollkhaus“) tė Cyrihut. Temat e referuesėve kanė qenė: Fjala hyrėse (Kadri Ēenko); Imazhi negativ pėr shqiptarėt dhe pasojat e tij (Enver Robelli); Shqiptarėt nė Zvicėr me portret tė shtrembėruar - miti dhe realiteti (Ueli Leuenberger); Shqiptarėt, opinioni europian dhe stereotipet (Agim Mala). Tribuna ėshtė mbajtur nė lokalet e shtėpisė popullore (“Vollkhaus“) tė Cyrihut. Tribunėn e kanė pėrcjellė reth 70 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu

 

 

 

 

2.

2. Ligjėratė pėr kulturė shqiptare tė udhėhequr nga Prof. dr. Peter Bartl nga Universiteti i Munihut, Gjermani dhe Lolita Poda (UNI FR / BISHZ)

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 02.12.1998, BISHZ-ja ka organizuar njė ligjėratė pėr kulturė shqiptare tė udhėhequr nga Prof. dr. Peter Bartl nga Universiteti i Munihut, Gjermani dhe Lolita Poda (UNI FR / BISHZ). Ligjėrata ėshtė mbajtur nė lokalet e Universitetit tė Fribourg-ut nė Fribourg. Ligjėratėn e kanė pėrcjellė reth 55 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu

 

 

 

 

3.

3. Ligjėratė pėr kulturė shqiptare tė udhėhequr nga Prof. dr. Robert Elsie, Gjermani dhe Lolita Poda (UNI FR / BISHZ)

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 19.06.1999, BISHZ-ja ka organizuar njė ligjėratė pėr kulturė shqiptare tė udhėhequr nga Prof. dr. Robert Elsie, Gjermani dhe Lolita Poda (UNI FR / BISHZ). Ligjėrata ėshtė mbajtur nė lokalet e Universitetit tė Fribourg-ut nė Fribourg. Ligjėratėn e kanė pėrcjellė reth 60 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu

 

 

 

 

4.

4. Parandalimi i SIDA-s dhe varshmėrisė tek tė rinjtė shqiptarė, me theks tė vecantė nė klubet sportive (Tribunė profesionale)

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 19.05.2000, BISHZ-ja ka organizuar tribunėn profesionale nė mes tė BISHZ-BAG nė temėn: “Parandalimi i SIDA-s dhe varshmėrisė tek tė rinjtė shqiptarė, me theks tė vecantė nė klubet sportive”. Programi i tribunės ka qenė: Fjala hyrėse (Nazmi Jakurti); Paraqitje e shkurtėr e BISHZ-sė (Ahmet Xhigoli); Angazhimi i Entit Federal pėr Shėndetėsi nė mbrojtjen e shėndetit tė emigrantėve (Verena Hanselmann/BAG); Tė rinjtė shqiptarė nė Zvicėr dhe problemi i varshmėrisė dhe SIDA-s  (Enver  Pula); Problemi i SIDA-s nė Kosovė (Ilir Tolaj, Falulteti i Mjekėsisė, Prishtinė); Problemi i narkomanisė nė Kosovė ( Afrim Blyta, Falulteti i Mjekėsisė, Prishtinė); Komuniteti shqiptarė nė Zvicėr i organizuar mirė, si preventivė ndaj SIDA-s dhe varshmėrisė (Xhevat Salihu); Sporti si preventivė ndaj varshmėrisė ( Fatos Ferizi). Tribuna ėshtė mbajtur nė lokalet e Qendrės Shqiptare nė Bernė. Tribunėn e kanė pėrcjellė reth 36 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu

 

 

 

 

5.

5. Problemi i SIDA-s dhe Narkomanisė nė Kosovė dhe nė Zvicėr (Tribuna e parė publike)

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 20.05.2000, BISHZ-ja, nė bashkėpunim me Entin Federal pėr Shėndetėsi (BAG), ka organizuar tribunėn e parė publike  nė Basel me publikun shqiptarė nė temėn: “Problemi i SIDA-s dhe Narkomanisė nė Kosovė dhe nė Zvicėr“. Referues kanė qenė: Dr. Ilir Tolaj, Dr. Afrim Blyta (Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė), Dr. Xhevat Salihu, Dr. Enver Pula (BISHZ). Tribuna ėshtė mbajtur nė lokalet e “Gundelidinger-Casino”, Güterstrasse 213, nė Basel.  Tribunėn e kanė pėrcjellė reth 57 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu

 

 

 

 

 

6.

6. Problemi i SIDA-s dhe Narkomanisė nė Kosovė dhe nė Zvicėr (Tribuna e dytė publike)

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 21.05.2000, BISHZ-ja, nė bashkėpunim me Entin Federal pėr Shėndetėsi (BAG), ka organizuar tribunėn e dytė  publike nė Basel me publikun shqiptarė nė temėn: “Problemi i SIDA-s dhe Narkomanisė nė Kosovė dhe nė Zvicėr“. Referues kanė qenė: Dr. Ilir Tolaj, Dr. Afrim Blyta (Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė), Dr. Xhevat Salihu, Dr. Enver Pula (BISHZ). Tribuna ėshtė mbajtur nė lokalet e Qendrės Shqiptare ”Pėrparimi“, Albulastr. 40, nė Cyrih. Tribunėn e kanė pėrcjellė reth 41 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu

 

 

 

 

7.

7. Aktualitete politike shqiptare (Tribuna e parė)

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 21.09.2000, BISHZ-ja sėbashku me Universitetin Popullor Shqiptar (UPSH) nė Gjenevė dhe Lidhjėn Shqiptare nė Botė, dega nė Zvicėr, ka organizuar tribunėn e parė publike, nė temėn “Aktualitete politike shqiptare" me pjesėmarrės anėtarė e delegacionit nga Kosova dhe Shqipėria. Referues kanė qenė: Pjetėr Arbnori, prof. dr. Esat Stavileci, prof. dr. Pajazit Nushi. Tribuna ėshtė mbajtur nė lokalet e UPSH-sė nė Gjenevė. Tribunėn e kanė pėrcjellė reth 85 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu

 

 

 

 

8.

8. Aktualitete politike shqiptare (Tribuna e dytė)

 

Pėrshkrimi i tribunės:

 

Mė 23.09.2000, BISHZ-ja sėbashku me Universitetin Popullor Shqiptar (UPSH) nė Gjenevė dhe Lidhjėn Shqiptare nė Botė, dega nė Zvicėr, ka organizuar tribunėn e dytė publike, nė temėn “Aktualitete politike shqiptare" me pjesėmarrės anėtarė e delegacionit nga Kosova dhe Shqipėria. Referues kanė qenė: Pjetėr Arbnori, prof. dr. Esat Stavileci, prof. dr. Pajazit Nushi. Tribuna ėshtė mbajtur nė lokalet e holelit Hillton nė Basel. Tribunėn e kanė pėrcjellė reth 120 pjesėmarrės. / axh /

 

kthehu