Informacione lidhur me programin e Tryezės sė rrumbullakėt tė BISHZ-sė dhe promovimit tė librit “Zvicra Shqipėria ime“ i autorit Vehbi Skėnderi

 

     
     
  Tryezė e rrumbullakėt e BISHZ-sė  
     
     
  Roli i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit  
  Roli i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės  
  Roli i Mėrgatės Shqiptare nė Zvicėr gjatė 25-viteve-  
  tė fundit nė afirmimin e ēėshtjes sė Kosovės  
     
  &  
     
  Promovimi i librit “Zvicra Shqipėria ime“  
  i autorit Vehbi Skėnderi  
     
     
  Bernė, 12 qershor 2004  
  Hotel Novotel Bern Expo  
     
     
     

 

0

Nr.

Emėrimi

 

1.

Info

2.

Referuesit

3.

Programi

 

1.

1. Info

 
 

Kjo tryezė ėshtė e para e kėtij lloji nė kėtė vit dhe organizohet me rastin e 5 vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės dhe 126 vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Temat tė cilat do tė shtjellohen nė kėtė tryezė janė: roli i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, roli i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe roli i Mėrgatės Shqiptare nė Zvicėr gjatė 25-viteve tė fundit nė afirmimin e ēėshtjes sė Kosovės.

 

Pėr kėtė tryezė janė paraqitur 10 referate.  4 referate janė nga tema e parė, 3 janė nga tema e dytė, kurse 3 janė nga tema e tretė.

 

Nė pjesėn e parė tė tryezės do tė referojnė: Skėnder Buēpapaj, Eugen Shehu, Imer Cacaj dhe Llukman Halili.

 

Nė pjesėn e dytė  tė tryezės do tė referojnė: Elida Buēpapaj, Astrit Leka, dhe Shefqet Jashari.

 

Nė pjesėn e tretė  tė tryezės do tė referojnė: Imer Cacaj, Astrit Leka dhe Alfred Papuēiu.

 

Pas pėrmbylljeve tė punimeve tė tryezės, BISHZ-ja do tė bėjė promovimin e librit me titull “Zvicra Shqipėria ime” tė autorit dhe veprimtarit tė shquar Zotėri Vehbi Skėnderi nga Tirana me vendbanim nė Reinach tė Kantonit Baseland.

 

kthehu

 

 

 

 

2.

2. Referuesit

 
 

·    Dr. sc. Ahmet Xhigoli, kryetar i BISHZ-sė, kryeredaktor i revistės shkencore “Bashkimi“, udhėheqės i arsimimit tė shqiptarėve nė shkollėn CISAP/Formazione nė Bernė, autor i tetė dispencave, dhjetėra punimeve shkencore dhe projekteve profesionale nga fusha e telekomunikacionit dhe informatikės, bashkėpunėtor i Universitetit tė Prishtinės dhe Universitetit tė Zagrebit.

 

·    Astrit Leka, historian, veteran i Luftės sė Dytė Botėrore, pėrkthyes, veprimtar i shquar pėr ēėshtjen kombėtare, kryetar i shoqatės Solidest, kryetar nderi i BISHZ-sė.

 

·    Mr. sc. Llukman Halili, politolog, gazetar, redaktor i rubrikės sė jashtme nė kombėtarėn Bota Sot, autor i disa librave dhe punimeve shkencore nga fusha e marrėdhėnieve ndėrkombėtare.

 

·    Imer Cacaj, ekonomist, veprimtar i shquar pėr ēėshtjen kombėtare, President i Fondacionit ACORD nė Gjenevė.

 

·    Eugen Shehu, studjues, publicist, veprimtar i shquar pėr ēėshtjen kombėtare, ish kryetar i Ballit Kombėtar dega nė Zvicėr.

 

·    Abas Fejzullahi, , arsimtar, sekretar i BISHZ-sė, veprimtar i shquar pėr ēėshtjen kombėtare, kryetar i shoqatės Familja-ndihmon-Familjen. 

 

·    Skėnder Buēpapaj, shkrimtar, autor i disa librave nė poezi, diplomat, kryeredaktor i gazetės kombėtare Bota Sot.

 

·    Elida Buēpapaj, shkrimtare, autoe e disa librave poetike, pėrkthyese, redaktore kolumniste nė gazetėn kombėtare Bota Sot..

 

·    Alfred Papuēiu, Mediator Kulturor, ish doplomat, publicist, shkrimtar.

 

·    Shefqet Jashari, gjuhėtar, publicist, veprimtar i shquar pėr ēėshtjen kombėtare.

 

Gazetarėt e akredituar pėr pėrcjellje tė punimeve tė tryezės

 

·    Musa Preniqi, redaktor pėrgjegjės i Radio Kosova, KS-Prishtinė.

 

·    Rexhep Rifati, gazetar nė gazetėn Bota Sot, CH-Zürich.

 

·    Dashnim Hebibi, gazetar nė gazetėn Bota Sot, CH-Zürich.

 

·    Blerim Shabani, gazetar nė gazetėn Zėri i Ditės, CH-Zürich.

 

Pėrkthyesit nga shqip nė gjermanisht/anglisht dhe anasjelltas

 

·    Artan Bajrami, udhėheqės i seksionit pėr pėrkthim tė BISHZ-sė.

 

·    Hana Bajrami, udhėheqėse e seksionit pėr Diplomaci-Politikė tė BISHZ-sė.

 

kthehu

 

 

 

 

3.

3. Programi

 
 
Pjesa e parė: Tryeza e rrumbullakėt (14:00–18:00)
 
14:00  Hapja e tryezės  dhe fjala hyrėse ( Ahmet Xhigoli, Sinollah Shehu )
 
•   Roli i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit ( Udhėheqės i temės: Skėnder Buēpapaj )
 
         Referatet / Kumtesat e paraqitura:
 
        Misioni i pakryer i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (Skėnder Buēpapaj )
        Lidhja Shqiptare e Prizrenit si Zgjim i Vetėdijes Nacionale ( Eugen Shehu )
        Lidhja e  Prizrenit dhe mesazhi i saj historik ( Imer Cacaj )
        Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė reflektimet e marrėdhėnieve
         ndėrkombėtare tė kohės ( Llukman Halili )
 
•   Roli i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ( Udhėheqės i temės: Ahmet Xhigoli )
 
         Referatet / Kumtesat e paraqitura:
 
        UĒK-ja aleate e NATO-s dhe Ushtria e ardhėshme e Kosovės ( Elida Buēpapaj )
        Kontributi i gjithanshėm i intelektualėve shqiptarė nė Zvicėr pėr ēlirimin e Kosovės
         qė nga 2 korrik 1990, faza e luftės sė hapur, FARK, UĒK e deri mė sot   ( Astrit Leka )
        Ndikimi i UĒK-s nė intervenimin e NATO-s nė Kosovė ( Shefqet Jashari )
 
•   Roli i Mėrgatės Shqiptare nė Zvicėr gjatė 25-viteve tė fundit nė afirmimin
•   e ēėshtjes sė Kosovės ( Udhėheqės i temės: Imer Cacaj )
 
         Referatet / Kumtesat e paraqitura:
 
        Kontributi i Mėrgatės shqiptare nė lėvizjen ēlirimtare, nė inicimin e proceseve
         demokratike dhe nė lindjen dhe luftėn e UĒK-sė ( Imer Cacaj )
        Nuk skuqem pse jam shqiptar ( Astrit Leka )
        Diaspora shqiptare ( Alfred Papuēiu )
 
Pėrfundimet
 
 
Pjesa e dytė: Promovimi i librit “Zvicra Shqipėria ime“
i autorit Vehbi Skėnderi (18:00–20:00)
 
        Fjala Hyrėse ( Abas Fejzullahi )
        Paraqitje e shkurtėr e jetėshkrimit tė Vehbi Skėnderi ( Ahmet Xhigoli )
        Leximi i disa pjesėve tė librit ( Vehbi Skėnderi )
        Diskutime
        Koktej
 
 
19:45  Mbyllja e tryezės dhe promovimit

 

 

 

kthehu